Dini Soru / Sorular / 18 yaşına giren evlenebilir mi

18 yaşına giren evlenebilir mi

Sponsorlu Bağlantılar

18 yaşına giren evlenebilir mi

Soru

Ben şuanda 4 Ocak 1999 doğumluyum resmi bir nişan yapıldı annem ve babam ayrı.. Ben annemle kalıyorum 1 senedir beraber olduğum erkek arkadaşımla 5 aydır nişanlıyım nişanlımın da annesi babası yok başka şehirlerde nişanlım genelde bizimle kalıyor şu an askerde ama 3 ay dan kısa bir zaman sonra 17 oluyorum.. Nişanlım geldikten sonra evleniyoruz her şeyimiz hazır çeyizler falan nişanlım 20 yaşında.. Annemlik sıkıntı yok annem ve herkes nişanlımı aşırı derece seviyor ben şunu öğrenmek istiyorum diyelim ben bu gün 18 yaşına girdim aradan 1 Ay geçti diyelim ben 1 aydır 18 yaşındayım evlenebiliyor muyuz evlenemiyor muyuz hadi diyelim evlenemiyorum ben annemle yaşıyorum babamla ayrıldılar. Sadece annemin izni ile evlenebiliyor Muyum? Yada demek istediğim şu 18 e girdikten 1 ay sonra kendim gidip nikah yapabiliyor muyum yoksa annemin izni gerekli mi babamla görüşmüyorum. Annemle yaşıyoruz mahkeme anneme verdi. Sadece annemin izni yeterli mi yoksa zaten 18’e gireli 1 ay olduktan sonra evlenebiliyor muyuz?

Cevap

Merhabalar. Medeni Kanun’a göre 18 yaşına girdiğiniz vakit kendi iradenizle evlenebilirsiniz. Yaş hesaplamasında 5 ocak 2016 tarihinden itibaren 18 yaşında sayılacağınız için, bu tarihten sonra resmi nikahınızı kıymanız da bir sakınca yok.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Ölümden korkuyorum ne yapmalıyım başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiket: 18 yaşından gün alan evlenebilirmi 2017

İlgini Çekebilir

Ölümden korkuyorum ne yapmalıyım

Sponsorlu Bağlantılar Ölümden korkuyorum ne yapmalıyım Soru Hocam belki çok saçma olacak ama namazlarımı kılmaya …

Kedi öldürmenin günahı nedir

Sponsorlu Bağlantılar Kedi öldürmenin günahı nedir Soru Selamun aleykum hocam. Kedi öldürmenin günahı hakkında bilgi …

6 Yorumlar

  1. Değerli kardeşim Reşit yaşına 18 yaşına girdikten sonra ana babanın izni olmadan resmi nikahı yapabilirsiniz evlenebilirsiniz.Şayet 17 yaşında olsaydınız o zaman anne ve babanızın izni olması gerekirdi.Allah hayırlı mübarek etsin.

  2. Çok teşekkür ediyorum yardımcı olduğunuz için yalnız tam olarak şu kısmı öğrenmek istiyorum: ben 18 e girdikten 1 ay sonra evlenebiliyor muyum annemle konuştuk ama o 19 olunca galiba dedi. Öğrenmek istediğim 18 e girdikten tam 1 ay sonra nikah yapabiliyor muyum?
    ( cevaplarsanız sevinirim hayırlı günler)

  3. İnternetten baktım 18 bitince 19 dan gün alınca evlenebilirsiniz diyor tam olarak öğrenebilirmiyim. Diyelim ben bu gece 18 yaşıma girdim bu gece 18 olmuş olsam bir ay sonra da kendi rızamla gidip evlenebiliyor muyum?

  4. Evet inşaallah kardeşim.18 yaşına girdiğinin ertesi günü bile evlenebilirsin.18 olup 19 dan gün aldığın da artık reşit sayılırsın kanuna göre.1 ay sonra rahatlıkla nikah kıyılır inşaallah. huzurlu bol muhabbetli bir yuva olur inşaallah.Rabbim hayırlı eylesin

  5. Merhaba lar ben 07.01.199 doğumluyum kaccsam sıkıntı olur mu sevgilimi içeri alirlar mi

  6. merhabalar bn 23.03.2000doğumluyum mart ayında on yedi yaşında olup o sekizden gun alacağım 18 yaşıma girdikten sonra kndı rızamla sevdiğime kacsam ailem şikayetçi olsa sevgilim hapis e girer mı ? Cok merak ediyorum sizden acıl haber beklıyorum onumuzdekı ay kndı rızamla kaçsam evlenebılır miyım aile m şikayetçi olsa sevdiğime bişi olur mu acıl cevap beklıyırum lutfen

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.