Dini Soru / Ana kategori / Abdestsiz namaz kılmak küfür müdür

Abdestsiz namaz kılmak küfür müdür

Sponsorlu Bağlantılar

Soru

Namaz sırasında abdest tutmakta zorlanıyorum. bunun vesvese olduğunu söylediler.Ses ve koku çıkmayınca abdestimin bozulmadığına kanaat getirmeye çalışıyorum. Çok şüpheye düşersem abdest tekrarlıyorum. Ama geçenlerde dışardaydım seferi olarak iki rekat kılacaktım namazımı. İkinci rekata kalktığımda istemsiz bir şekilde bir gaz baloncuğu geliverdi. Evde olsaydım Kalkar yeniden abdest alırdım. Dışardaydım tekrar abdest alabilirdim ama imkanlar evdeki gibi değildi.etrafta insanlarda vardı. Dedim bu seferde abdest tekrarlamıyım. Daha önce okuduğum sorduğum kişilerden baloncuk şeklindeki hisleri normal gaz çıkması gibi kabullenmemi söylemişlerdi. Şüpheye düştüğüm durumlarda abdestim var kabul etmemi söylemişlerdi. Ses ve koku da çıkmadı zaten diyip devam ettim zaten bir rekatım kalmıştı ben bunları düşünürken bitiverdi. Sonra içimi feci bir korku kapladı. İstemsiz gelen bir gaz baloncuğuydu o. İstemsiz de gaz kaçırabilir insan. İlla ses ve koku çıkmak zorunda değil her gaz da. Sonuçta sen o baloncuğu hissettiğinden eminsin. Neden devam ettin ki namaza diye. Ama gerçekten ben Allah a saygısızlık yapmak, abdestsiz de namaz kılınır düşüncesiyle devam etmedim. Evet hissetmeye hissettim o baloncuğu ama normal gaz çıkması olarak sayılır mı, sonuçta istemsiz oldu ve ses koku da çıkmadı diyerek devam ettim. Namazdan bir saat kadar sonra gerçekten gaz sıkışması oldu ve bende acaba benzer bişey mi hissedeceğim diye bilinçli olarak denemek maksatlı bıraktım ve namazdaki hissin aynısıydı. Yani namazdaki de gerçek gazdı.

Devam etmemeliydim namaza. Siz diyeceksiniz ki vesvese. İşte bende vesvese deyip kendimi kandırmış olmaktan korkuyorum. Vesvese diyerek devam ettim. Ama ben onu gerçekten hissetmiştim aslında. Ama niteliğine karar verememiştim. Hadiste bahsedildiği gibi ses koku çıkmadığı için devam mı etmeliyim. Yoksa ses koku olmayan gaz kaçırdığım için namazdan çıkmalı mıyım.Öyle zor durumda hissediyorum ki kendimi. Namaza devam etsem abdestsiz namaz kıldığım için küfre düşeceğim. Etmesem vesvese alıp başını gidecek çünkü bu sadece bir kez olan bir durum değil hep başıma geliyor. Bu iki şey arasındaki çizgiyi tutturamıyorum. Abdestsiz namaz kılanın küfre Girmesi konusunu bana açıklayabilir misiniz. Ebu Hanife tembellikten dolayı kılarsa da küfre girer demiş. Ben tembellik edip abdest tazelemediğim için hata etmiş olmaktan korkuyorum.

Cevap

Selamun aleykum. Tabiki de bu yaşadıkların vesvesedir. Bu durum kasten abdestsiz namaz kılmak demek değildir. Aynen sana denildiği gibi ses veya koku hissetmedikçe asla abdestini yenileme. Bunu kafanın içine yerleştir ve asla vesveselere uyarak hareket etme.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Taharetlenirken su sıçraması başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Kuran’da neden biz yazar

Sponsorlu Bağlantılar Soru Selamun Aleyküm. Kuran da neden ben yerine biz geciyor bu konuyla ilgili …

Eşimin parası haram mı

Sponsorlu Bağlantılar Soru Merhaba iyi günler. Eşimle tartıştık ben ona senin paranın geçtiği hiçbirşeyi istemiyorum …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.