Dini Soru / Sorular / Adet 10 günden fazla sürerse namaz kılınır mı

Adet 10 günden fazla sürerse namaz kılınır mı

Sponsorlu Bağlantılar

Adet 10 günden fazla sürerse namaz kılınır mı

Soru

Selamun aleykum. Bugün adetimin 11. günü kahverengi leke görüyorum. Namaza başlayabilir miyim? Nasıl hareket etmem gerekiyor lütfen yardımcı olur musunuz?

Cevap

Aleykum selam. Adet süresinin en son sınırı 10 gündür. 10 günden sonra hala akıntı kesilmemişse kadın gusül abdesti almalı ve namaza başlamalıdır. Bu akıntının rengi ne olursa olsun yinede gusül edip namaz kılmaya başlanır. 10 günden sonra gelen akıntı artık hastalık olarak farzedilerek hareket edilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Dedikodunun günahı nedir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiket: adet 10 günü geçerse namaz, adet10 gün sürse gusül abdesti nasıl alınır

İlgini Çekebilir

Abdestte özürlü hükümleri

Sponsorlu Bağlantılar Abdestte özürlü hükümleri Soru Hocam rahatsızlığım nedeniyle gün içinde birçok kez gaz kaçılıyorum …

İmam nikahında boşanma ve tekrar evlenme

Sponsorlu Bağlantılar İmam nikahında boşanma ve tekrar evlenme Soru Merhaba ben(bayan)5 ay önce sözlümden ayrıldım …

2 Yorumlar

  1. Selamin aleykum,

    ilk gunler adet olmadan akinti geldigi icin namaz kilamadim, simdi ise son uc gun dur adet oldum ama baya cok geliyor? Namazimi kilmamda bir sakinca varmidir ogrenmek istedim?

    • Aleykum selam kardeşim. Esas olan senin adet düzeninin nasıl olduğudur. İlk gelen akıntılar eğer adetinin başlaması ile gelmişse onlar adetten sayılır. Daha sonra gelen akıntılar en fazla 10 gün olarak adetten hesaplanır. 10 gün dolduğu halde kesilmezse artık gusül alınır ve namazlara başlanır. 10 günden sonra devam eden akıntılar özür akıntıları sayılır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.