Dini Soru / Sorular / Ağır işte çalışıyorum oruç tutamıyorum

Ağır işte çalışıyorum oruç tutamıyorum

Sponsorlu Bağlantılar

Ağır işte çalışıyorum oruç tutamıyorum

Soru

Hocam ben 22 yașındayım inșaatta çalıșıyorum orucumu tutmak istiyorum yapamıyorum ișimiz çok ağır bende tutmuyorum diye çok üzülüyorum ne yapmam lazım?

Cevap

Selamun aleykum kardeşim. Rızkın en temizi ve helal olanı insanın kendi gayretiyle ve alın teriyle çalışarak kazandığıdır. Aslında hiç bir iş veren işçisini ibadetlerini yapamayacak şekilde çalıştırması ve buna zorlaması caiz değildir ve insan hakları açısından da yasaktır. Ama maalesef buna rağmen kimi insanlar bu durumda çılştırılmaktadır.

Kur’an’da oruç tutmamayı mubah kılan mazeretler olarak hastalık, yolculuk ve oruca güç yetirememeden söz edilmiştir (Bakara 2/184-185). Fakihler de oruç tutmama ruhsatını bu üç durumla sınırlı tutmayı tercih etmiş, bu üç durumun ortak özelliği meşakkat olsa bile, her meşakkat halinde oruç tutulmayabileceğini söylemekte mütereddit davranmışlardır. Bunun en başta gelen sebebi, mükelleflerin sübjektif ve değişken bir durum olan meşakkati belirlemede ölçüsüz veya mütesâhil davranıp, olur olmaz bahanelerle orucu terketmesine yol açma, yani bu ruhsatı kötüye kullanma endişesidir. Bununla birlikte oruç ibadeti, netice itibariyle kul ile Allah arasında kalan bir yükümlülük ilişkisi olduğundan, mükelleflerin yukarıda sayılan mazeretler ışığında kişisel inisiyatiflerini kullanması, mazeretleri içlerine sinmediği sürece orucu terketmemesi, haklı ve geçerli bir mazeretlerinin bulunduğuna iyice kani olduklarında da anılan ruhsattan yararlanması isabetli bir tutum olur.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Yemin bozmak günah mıdır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

İnternetten altın alıp satmak caiz mi

Sponsorlu Bağlantılar İnternetten altın alıp satmak caiz mi Soru Selamün Aleyküm. hocam katılım bankası hesabında …

Yemin bozmak günah mıdır

Sponsorlu Bağlantılar Yemin bozmak günah mıdır Soru Su gunahi islemeyecegim diye yemin ettim ama bozmak …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.