Dini Soru / Sorular / Ahiret inancı ile ilgili kavramlar ve anlamları

Ahiret inancı ile ilgili kavramlar ve anlamları

Sponsorlu Bağlantılar

Ahiret inancı ile ilgili kavramlar ve anlamları

Soru

Bizlere ahireti in çok anlatan ve anlamamıza yardımcı olan kavramlar nelerdir? Ahiret inancı hakkında kullanılan kavramları ve anlamlarını açıklar mısınız?

Cevap

Ahiret inancı ile ilgili kavramları ve anlamlarını maddeler halinde açıklayalım:

Ahiret:
En son demektir. Ölümle birlikte başlayan ebedi hayata ahiret denir.

Kıyamet:
Kelime anlamında, dirilmek ve kalkmak anlamına gelir. Özelde ise kıyamet, bütün yaratılan alemlerin ve canlıların yok olması ile gerçekleşecek büyük olaydır.

Sur:
Kıyamet kopacağı zaman, dört büyük melekten biri olan İsrafil (as)’ın üfleyeceği, nasıl olduğu bilinmeyen boru.

Ba’s:
Kelime olarak dirilme, diriltme, diriltilme anlamlarına gelir. Terim olarak kıyamet koptuktan sonra Allahü Teâlâ tarafından ölülerin diriltilmesi demektir.

Haşir:
Kelime olarak toplanma, bir araya gelme anlamlarına gelir. Terim olarak ise Allahü teâlânın bütün canlıları kıyâmet kopmasından (dünyânın son bulmasından) sonra diriltip, dünyâda yaptıklarının hesâbını vermek üzere Arasât denilen meydanda toplaması.

Mizan:
sözlükte terazi, ölçü âleti gibi anlamlara gelen mizan dini bir terim olarak Kıyamet günü insanların günah ve sevabını tartan ve nasıl olduğu bilinmeyen terâzi demektir.

Sırat:
Cennet’e geçilmek üzere, Cehennem üzerine kurulmuş, mahiyeti kesin bilinmeyen köprü demektir.

Şefaat:
Kıyamet günü, Allahü teâlânın izni ile başta Peygamber efendimiz (SAS) olmak üzere, diğer peygamberler, âlimler, şehitler, Salihler (iyi kimseler) ve küçük yaşta ölen Müslüman çocuklar ve Allahü teâlânın izin verdiklerinin; günahkâr olan müminlerin günahlarının affedilip Cehennem’den kurtulmalarını Allah Teâlâdan istemeleri, bu hususta vâsıta olmaları.

Cennet:
Sözlükte “bahçe, bitki, sık ağaçlarla örtülü yer” anlamlarına gelir. Terim olarak ise, çeşitli nimetlerle bezenmiş olan ve müminlerin içinde ebedi olarak kalacakları ahiret yurdudur.

Cehennem:
kelime olarak “derin kuru” anlamına gelen cehennem, ahirette kâfirlerin sürekli olarak, günahkâr müminlerin de günahları ölçüsünde cezalandırılacakları azap yeridir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Dedikodunun günahı nedir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiket: ahiret ile ilgili kavramlar, ahiret hayatı kıyamet ve yeniden dirilme ile ilgili kavramlar, kıyamet ve ahiret ile ilgili kavramlar, Ahiret ile ilgili kavramlar ve anlamları, ahiret kavramları, ahiret kavramları nelerdir, Ahirete iman ile ilgili kavramlar

İlgini Çekebilir

Abdestte özürlü hükümleri

Sponsorlu Bağlantılar Abdestte özürlü hükümleri Soru Hocam rahatsızlığım nedeniyle gün içinde birçok kez gaz kaçılıyorum …

İmam nikahında boşanma ve tekrar evlenme

Sponsorlu Bağlantılar İmam nikahında boşanma ve tekrar evlenme Soru Merhaba ben(bayan)5 ay önce sözlümden ayrıldım …

Bir yorum

  1. Sevcan nazlı erdem

    Çok teşekkürler aradığımı herşey var hazırlayanlardan Allah razı olsun

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.