Dini Soru / Sorular / Aile içi ilişkilere yönelik islamın öğütleri nelerdir

Aile içi ilişkilere yönelik islamın öğütleri nelerdir

Sponsorlu Bağlantılar

Aile içi ilişkilere yönelik islamın öğütleri nelerdir

Soru

Hocam, aile içi ilişkilere yönelik islamın öğütleri nelerdir 10 madde olursa memnun olurum. Ödevim için çok gerekli. Teşekkürler.

Cevap

İslam aile içerisindeki ilişkilerin iyi ve güzel olmasına çok büyük önem vermiştir. Çünkü ailenin huzurlu olması toplumun huzurlu olması demektir. Bu konuda hem kitabımız kuranı kerimin ayetleri hemde peygamberimizin hadisi şerifleri vardır.

İslam’ın aile içi ilişkiler ve öğütleri 10 madde:

1. “En olgun imana sahip mümin huyu en güzel ve ailesine karşı en nazik, lütufkar olanıdır (Nesai, Tirmizi ve Hakim)

2. “En hayırlınız, hanımlarına en hayırlı olanınızdır. Ben hanımlarına karşı sizlerin en iyisiyim. (Tirmizi)

3- Peygamberimiz (s.a.v) kendi evine girerken selam verirdi. Hz. Enes diyor ki; Rasulullah (sav) bana şöyle buyurmuştu:-“ Oğlum, ailenin yanına girdiğinde selam ver ki, sana ve ev halkına bereket olsun.” (Tirmizî, İsti’zan, 10).

4. “ Hiçbir baba, çocuğuna güzel terbiyeden daha üstün bir bağışta bulunmuş olamaz.” (Tirmizî, Birr, 33).

5- Hz. Peygamber (s.a.v.) Efendimiz, muhterem kerîmeleri Hz. Fâtıma-i Zehrâ (r.anhâ)’ya gelin olurken şu nasîhatta bulunmuşlardır: “Kızım kendini temiz tut! (Devamlı) Rabbini zikret! Efendin sana baktığı zaman Sen’den memnun olsun, büyük bir ferahlık duysun! Gözlerini sürmele! Sürme, kadınların ziynetidir. Kızım! Kocan sana baktığı zaman gözlerini ondan ayırma; Sen de mukâbele et! Böyle yaparsan sevgin fazla olur. O başka tarafa bakarken, Sen onun yüzüne bak! Bunun büyük mükâfâtı vardır.. Güzel bakışlarınla, güler yüzle onu takip edip memnun etmene bir ay nâfile orucu sevâbı yazılır.

6. Kocanın yanında sessiz ve ilgisiz durma! Onun hoşlandığı şekilde güzelce söyle ki, sana muhabbet etsin.. Kocanın hatâlarını başkalarına söyleme! Eğer söylersen, Allah Teâlâ sana gazab eder.. Sonra melekler, peygamberler ve nihâyet kocan sana gücenir…” (235)

7- [Ey Rabbim! Onların beni küçükten terbiye edip yetiştirdikleri gibi, sen de kendilerine merhamet et.] (İsra suresi, 17-23-24 ayetler).

8- [Oğlum, ailenin yanına girdiğinde selam ver ki sana ve ev halkına bereket olsun] buyurmuşlardır.

9- [Bir Müslüman eşine sevgiyle baktığı, eşi de aynı şekilde ona baktığı vakit Allah her ikisine de rahmetle bakar.] buyrulmuştur.

10- Hz. Muhammed (s.a.v.) ailesi ve çocuklarını sevmenin yanısıra onlar arasında ayrımda yapmazdı. “Bir şey aldığında herbirine alırdı.” Erkek çocuğunu kız çocuğuna tercih etmeyip eşit davranan kişinin cennetlik olacağının müjdeleyerek çocuklar arasında ayrım yapmamanın önemine dikkat çekmiştir.”

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan İnternetten altın alıp satmak caiz mi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

İnternetten altın alıp satmak caiz mi

Sponsorlu Bağlantılar İnternetten altın alıp satmak caiz mi Soru Selamün Aleyküm. hocam katılım bankası hesabında …

Yemin bozmak günah mıdır

Sponsorlu Bağlantılar Yemin bozmak günah mıdır Soru Su gunahi islemeyecegim diye yemin ettim ama bozmak …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.