Dini Soru / Sorular / Akıntı abdesti bozar mı

Akıntı abdesti bozar mı

Sponsorlu Bağlantılar

Akıntı abdesti bozar mı

Soru

Bazı hocalar kadınlarda gelen günlük normal akıntının namaz abdestini bozacağını söylerken bazıları ise bozmaz diyor bazıları ise iç çamaşırına peçete vb. Konulursa o zamanda namaza mani olmaz diyor ama ne fark eder ki peçete iç çamaşırı durumuna geçmiş olmaz mi bu durumda guslü gerektirmeyen normal beyaz akıntı namaz abdestini bozar mı eğer akıntının gelip gelmediğini bilmiyorsak namaz kılabilir miyiz yoksa her namazda yeniden abdest almalı mıyız biraz uzun oldu ama ya vesvese yapıp sürekli abdest alacağım yada almayıp abdestsiz namaz kılacağım yardım edin ayrıntılı ve açık olarak anlatırsanız iyi olur Allah razı olsun :))

Cevap

Değerli kardeşim, sorunuzu kısa ve anlaşılır şekilde izah etmeye çalışalım:

– Eğer bir bayandan gelen akıntı sürekli ise be özür hükmüne girer. Özürlü birisi de her namaz için ayrı bir abdest alması icap eder ve çamaşırını değiştirmek zorunda değildir.

– Akıntı mesaneden geliyorsa ve sürekli değilse her halukarda abdesti abdesti bozar ve bu necaset olduğu için çamaşırını değiştirmesi gerekir.

– Sizin sorduğunuz kısma gelince; idrar yollarından değilde akıntı veya bir çeşit rutubet şeklinde olan sıvı eğer rahimden geliyorsa bunun hakkında ihtilaf olmuştur. Çoğunluk fakihlerin görüşü bozacağı hakkındadır. Bozmaz diyen alimlerin görüşü ise onun sümük gibi sayılacağı görüşü vardır. Tıbbın verdiği bilgiler de bu ikinci görüşü teyit etmektedir. Buna göre ihtiyaten abdestini yenileyen bir hanım daha iyi olanı yapmış olur. Böyle yapmayana da yanlış yaptığını söylemeyebiliriz.

Allah’a emanet olunuz.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan İnternetten altın alıp satmak caiz mi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

İnternetten altın alıp satmak caiz mi

Sponsorlu Bağlantılar İnternetten altın alıp satmak caiz mi Soru Selamün Aleyküm. hocam katılım bankası hesabında …

Yemin bozmak günah mıdır

Sponsorlu Bağlantılar Yemin bozmak günah mıdır Soru Su gunahi islemeyecegim diye yemin ettim ama bozmak …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.