Dini Soru / Sorular / Alevi erkek sünni kızla evlenebilir mi

Alevi erkek sünni kızla evlenebilir mi

Sponsorlu Bağlantılar

Alevi erkek sünni kızla evlenebilir mi

Soru

Selamun Aleyküm.. Alevi Sevdiğim var müslümanım elhamdulillah diyor ama 5 vakit namazını kılmıyor oruçlarını da tutmuyor.. Böyle bir aleviyle evlenmek caiz midir?

Cevap

Aleykum selam kardeşim, ileride bu konular yüzünden sıkıntılar olacağı kesin ama peygamberimizin s.a.v peygamberligini kabul edip iman ediyorsa, Kur’an’ı hak kitap kabul edip tamamen iman ediyorsa bisey diyemeyiz. Yalnız size kardeş olarak bir tavsiyem, evlilikte aradığınız şey mutlak huzur, saadet ve sevgi ise tam ehli iman biri ile evlenmeniz iki dünyanızı da cennete çevirebilir. Selametle kalın.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Dedikodunun günahı nedir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Abdestte özürlü hükümleri

Sponsorlu Bağlantılar Abdestte özürlü hükümleri Soru Hocam rahatsızlığım nedeniyle gün içinde birçok kez gaz kaçılıyorum …

İmam nikahında boşanma ve tekrar evlenme

Sponsorlu Bağlantılar İmam nikahında boşanma ve tekrar evlenme Soru Merhaba ben(bayan)5 ay önce sözlümden ayrıldım …

Bir yorum

  1. Aleykum selam kardeşim. Bu konuda esas olan şey kız veya erkek alevi olsun önemli olan o kişinin müslüman olup olmadığıdır. Eğer aleviyim diyen kimse islamın helal dediğine helal ve haram dediğine de haram diyorsa o zaman evlilik de caiz olur. Namaz kılmaması veya oruç tutmaması inkarından dolayı değilse bu kişi günahkardır ama evliliğe mani bir durum değildir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.