Dini Soru / Sorular / Allah beni seviyor mu

Allah beni seviyor mu

Sponsorlu Bağlantılar

Allah beni seviyor mu

Soru

Selamun aleykum hocam, Allah Salih kullarını dener imtihan eder veya sıkıntı da Allahtan gelir diye gerçek bir durum var ya , başımıza gelen belalara sıkıntılara katlanmaliyiz Allaha güvenmeliyiz eninde sonunda feraha kavuşuruz..

Peki ya bu gelen sıkıntiyi biz Allaha güvenerek atlatamayip, şeytana uyup iğrenç gunahlara girmiş ve bu bela boyu senelerce günaha girmeye devam ettiysek?

Bu bizim sonumuz demek mi yani biz o sıkıntıya imanla göğus geremeyip battikca battiysak günahlarımiz yere goge sigmicak kadar çok olduysa ama bunu farkettiğimizde de tövbe ettiysek kurtuluşa erebilir miyiz? Rabbimiz yine bizi sever mi?

Yine imtihan için ne kadar sıkıntı gonderse de şeytana uymayıp sadece Allaha güvenecegimize eminsek bu bizim için umut mudur?

Yoksa biz gönderilen belaya karşı dik duramayip günah çukuruna battığımız için kaybetmişizdir ve bir daha ne kadar pişman olsakta ne yeni bir bela ne de yeni bir nimetle karşılayamaz myiz?

Ben Allah sevdiği kuluna sıkıntı verir sevmediğine ise ne isterse verir ki bütün işlerini yoluna koyar ki o kul ona seslenmesin ondan yardım dilemesin diye, benim işlerim bazen çok yolunda gidiyor yani öğrenciyim ben notlarımda okula gider gelirken veya herhangi bir olayda saniyelerde sınırlarla kurtarıyorum geciyorum falan bunlar Allah beni sevmediği için mi oluyor?

Bu günahkar kulun işleri yolunda gitsin de benden yardım dilemesin mi diyor Allah , ben işlediğim günahlar için çok pişmanim gerçekten Allahimi çok seviyorum Onunda beni sevmesini istiyorum keşke o başıma gelen sikintiyi en başında hiç gunahlara bulaşmadan başımdan atsaydim ama şeytana uydum işte şimdi geri dönüşü de yok ne yapcam ben Rabbimin rızasını tekrar nasıl kazancam …

Cevap

Aleykum selam kardeşim. Yaşadığımız bu hayat elbette bir imtihandır. İnsanın yaptığı zerre kadar dahi hiç bir şeyi boşuna gitmeyecektir karşılığını bulacaktır.

– Allah’a güvenerek günah işlemek şeytanın bir aldatmasıdır. Şeytana uyan kimse de hemen tövbe etmelidir.

– Ne kadar günahlara batarsa batsın, günahları göklere kadar ulaşmış bile olsun, tövbe eden kulunu Allah bağışlar. Hiç bir günah Allah’ın rahmetinden büyük değildir.

– Mümin asla ümitsiz olamaz olmamalıdır. Allah’ın rahmetinden ancak kafirler ümitlerini keserler.

– Hadisi şerifte, Günahlardan pişman olan ve tövbe eden hiç günah işlememiş gibidir buyrulmuştur.

– Çeşitli sıkıntılarla karşılaşmak normaldir. Bu olaylardan dolayı Allah beni sevmiyor düşüncesi yanlıştır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Kötü söz söylemek günah mı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Kötü söz söylemek günah mı

Sponsorlu Bağlantılar Kötü söz söylemek günah mı Soru Dinimize göre bir kişinin kötü söz söylemesi …

Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır

Sponsorlu Bağlantılar Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır Soru Merhaba hocam. Bir gecede birden fazla teheccüd …

Bir yorum

  1. Çok teşekkür ederim hocam, hepinizden Allah razı olsun gerçekten bu siteyi çok seviyorum bu kadar hızlı ve güzel açıklayici bir şekilde cevap veren başka bi site bilmiyorum ne zaman ne sorsam cevaplarinizla beni aydinlatiyorsunuz çok sağolun.. Allah tan ümit kesmeden sevmiyor demeden tövbe etmeye devam edicem inşallah.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.