Dini Soru / Sorular / Allah büyü yapılmasına neden izin verir

Allah büyü yapılmasına neden izin verir

Sponsorlu Bağlantılar

Allah büyü yapılmasına neden izin verir

Soru

Hayırlı günler.
Büyü yapılması veya birinin haberi olmadan onun için yapılan muska veya zarar verici şeyler bu insanın bir şeyleri yaparak fiziki veya manevi, kişiyi istediği duruma getiriyor (iyi veya kötü). Bu olay Allah`in izni ile mi gerçekleşmektedir? Mesela adamın birisi başka birisine büyü yaptırıyor büyü yapılan kişinin hayatı kararıyor ve perişan oluyor. Bu olay manevi olarak yapılıyorsa bu adam kime dua ediyor da bu olay gerçekleşiyor yani demek istediğim Allah bu konuya alet oluyor diyebilir miyiz veya başka manevi şeylerle mi irtibat kuruyor (Haşa Allah her şeyi en iyi bilendir ve haksızın hiçbir zaman yanında olmaz.) konu biraz karışık…

Cevap

Hayırlı günler. Allah haşa büyüye alet mi oluyor demek yanlış ve tehlikelidir. Kendi yarattığı bir şeye haşa alet olmaya asla ihtiyacı yoktur.
Allah herkese akıl ve irade veriyor. Büyünün var olması şer değildir, şer olan enaniyet sahibi insanların büyüyü kullanıp akılları sıra bir şeylere sahip olacaklarını sanmalarıdır. Büyü yapanın ayette geçtiği gibi ahirette nasibi yoktur. Büyü yapılan insan da her şekilde hakkını isteyecek ve bir şekilde alacaktır.

Bakara Suresi, 102. Ayet:

“Onlar, Süleyman’ın hükümranlığı hakkında şeytanların uydurup söylediklerine uydular. Gerçek şu ki Süleyman kâfir olmadı, fakat şeytanlar kâfir oldular; çünkü insanlara sihri, Bâbil’de iki meleğe, Hârût’ia Mârufa indirileni öğretiyorlardı. Halbuki bu iki melek, “Biz ancak imtihan vasıtasıyız; sakın küfre sapma!” demedikçe hiç kimseye bilgi vermezlerdi. Fakat on­lar bu iki melekten, karı ile koca arasını açacak şeyleri öğreniyorlardı. Oysa Allah’ın izni olmadıkça onunla hiç kimseye zarar veremezlerdi. Yine de ken­dilerine fayda sağlayanı değil zarar vereni öğreniyorlardı. Andolsun onlar, bunu (sihri) satın alan kimsenin âhiretten nasibi olmadığını çok iyi biliyorlar­dı. Karşılığında kendilerini sattıkları şey ne kötüdür, bir bilselerdi! ”

Ayette sihrin bir fitne, yani ona inanıp inanmayacakları, bu işle meşgul olup olmayacakları hususunda insanlar için bir imtihan vasıtası olduğu; sihirbazların, Allah’ın izni olmadıkça hiç kimseye zarar veremeyecekleri bildirilmiştir. Allah insanları bununla imtihan etmek için, onlara izin vermiştir.

Ayette Allah’ın izni olmadan hiç kimseye zarar veremeyeceklerini bildirilmesi, büyünün Allah’ın kudreti dışında müstakil bir güç kaynağı olmadığını bildirmek içindir. Hayrı da şerri de yaratan Allah’dır. Hayrı da şerri de insanların önüne koymuş ve imtihana tabi tutmuştur.

Nasıl ki asansör insanın emrine verilmiş, insan hangi kata çıkmak isterse, asansör onu istediği kata çıkarıyor, aynen bunun gibi imtihan gereği olarak insan şerri isterse Allah şerri yaratıyor hayrı isterse hayrı yaratıyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Yemin bozmak günah mıdır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

İnternetten altın alıp satmak caiz mi

Sponsorlu Bağlantılar İnternetten altın alıp satmak caiz mi Soru Selamün Aleyküm. hocam katılım bankası hesabında …

Yemin bozmak günah mıdır

Sponsorlu Bağlantılar Yemin bozmak günah mıdır Soru Su gunahi islemeyecegim diye yemin ettim ama bozmak …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.