Dini Soru / Sorular / Allah için şahitlik

Allah için şahitlik

Sponsorlu Bağlantılar

Allah için şahitlik

Soru

Hocam iki kişinin tartışmasına şahit oldum. Benden hemen önce mağdur olan kişiye karşıdaki çok ağır bir iftira atmış ama ben müzik sesinden tartıştıklarını bile duymadım müziği kapayınca tartıştıklarının sesini duydum sadece. Mağdur olan kişi bana sen de şahit ol Kur’an’a yemin olsun bana bunu dedi diyor. Yoksa eşim beni boşar diyor. Ben ona kesinlikle inanıyorum ama duymadığım bir şeye şahit olamam dedim. Ama karşıdaki insanın da her yerde vukuatı var herkese bulaşan birisi. Çok eminim demiştir. Ben şahit olmazsam yuvası yok olabilir. Ne yapmalıyım Hocam.

Cevap

Selamun aleykum kardeşim. Kesin bir şekilde görmediğin ve duymadığın bir konuda şahitlik etmen caiz değildir haramdır. Bu arkadaşına yüzde yüz inansan bile gidip duyduğunu ve gördüğünü söylemen haramdır büyük günahtır. Arkadaşının yanında durarak ona destek olabilirsin. Kuranı kerim ve hadisi şeriflerde bu konu hakkında şöyle buyrulmuştur:

“Onlar o müminler ki, yalan yere şahitlik etmezler. Boş şeyler söz ve hareketler ile karşılaştıkları zaman yüz çevirerek, vakarla geçip giderler.” (Furkan, 72)

Biz Resulüllah’ın (asm) yanındaydık, üç defa:
“Size en büyük günahları haber vereyim mi?” diyerek şunları sıraladı:
1.Allah’a ortak koşmak
2. Ana babaya asi olmak
3.Yalancı şahitlik yapmak,
Dikkat ediniz yalancı şahitlik ve yalan konuşmak birdir” dedi ve yaslandığı yerden doğrulup oturdu. Bunları tekrar tekrar söyledi. Nihayet biz -üzüntü ve acıdan dolayı- keşke sussa diye düşündük. (Buhari, Müslim, Tirmizi)

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Kedi öldürmenin günahı nedir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Ölümden korkuyorum ne yapmalıyım

Sponsorlu Bağlantılar Ölümden korkuyorum ne yapmalıyım Soru Hocam belki çok saçma olacak ama namazlarımı kılmaya …

Kedi öldürmenin günahı nedir

Sponsorlu Bağlantılar Kedi öldürmenin günahı nedir Soru Selamun aleykum hocam. Kedi öldürmenin günahı hakkında bilgi …

Bir yorum

  1. Hocam Allah sizden razı olsun.ne kadar büyük bir yükmüş şahit olmak.simdi rahatladım çok şükür.bu ayet ve hadis bana yeter.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.