Dini Soru / Sorular / Allah kendini öldürebilir mi sorusuna cevap

Allah kendini öldürebilir mi sorusuna cevap

Sponsorlu Bağlantılar

Allah kendini öldürebilir mi sorusuna cevap

Soru

Merhaba hocam. Bana bir keresinde arkadaşım böyle bir soru sormuştu; Allah kendini öldürebilir mi?Eğer öldürebilirse demek ki Allah sonsuz değil, öldüremezse demek ki Allah’ın her şeye gücü yetmez… Tabi ben bir cevap bulamadım.Bu tür sorulara nasıl cevap vermeliyiz ne demeliyiz?

Allah’a emanet olun.

Cevap

Merhaba.Ölümü yaratan zatın ölme ihtimali olabilir mi kardeşim. Allah bizi hiç yoktan yarattı, ölümü de insanlara ve hayvanlara mahsus olarak ve bir defa tadılmak üzere yarattı. Kıyamet kopup herkes öldüğünde, ölüm de ölecek. Allah bütün noksanlıklardan ve eksikliklerden uzak,pak yani münezzehtir.

Allahın mahiyeti bizim mahiyetimizden farklıdır. Allahın kudreti zati olduğu gibi varlığıda zatidir. Yani Allah kendi kudretiyle kendi varlığını yok edebilir diye bir düşünce ortaya atmak, bir insanın aklıyla hayal gücünü yok etmesine veya öfke kuvvetiyle, sevme kuvvetini iptal etmesine benzer. Halbuki insan ve ruhu bunların toplamından oluşan bir cevherdir. Bir kısım özellikleriyle bir kısmını yok etmesini düşünmek bile gülünç olur. -Haşa- Allah kendini yok etme esnasında yok etmeyi isteme kuvvetini de yok etmektedir. Yani hem yok eden hem de yok olan aynı varlık olur ki bu muhal ve imkansızdır. Tasavvur bile edilemez. Bu ve benzeri sorular mantık hatasıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Yemin bozmak günah mıdır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

İnternetten altın alıp satmak caiz mi

Sponsorlu Bağlantılar İnternetten altın alıp satmak caiz mi Soru Selamün Aleyküm. hocam katılım bankası hesabında …

Yemin bozmak günah mıdır

Sponsorlu Bağlantılar Yemin bozmak günah mıdır Soru Su gunahi islemeyecegim diye yemin ettim ama bozmak …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.