Dini Soru / Sorular / Allah kimdir

Allah kimdir

Sponsorlu Bağlantılar

Allah kimdir

Soru

Merhaba. Allah kimdir? Allah’ tanımak ve onu bilmek için kısaca bilgi verir misiniz. Allah nasıl bilinir nasıl iman edilir?

Cevap

Merhaba. Bütün şu evrenin var olması, şu alemdeki mükemmel düzenin bir ahenk ve disiplin içerisinde seyretmesi elbette bir yaratıcıya muhtaçtır. En ufak bir şeyin bile kendi kendine var olmadığı şu alemde nasıl olur da bu kainatı var eden yaratan bir ilah olmasın. Bir insanın aklı düşünmesi ve muhasebe etmesi bile Allah’ı bilmesi ve bulması için yeterlidir.

Allah’ı tanımak için evvela şu ayeti beynimize kazımamız lazım diye düşünüyorum ben:
Gözler onu fark edip kavrayamaz. Oysaki O, gözleri görür/bilir. O Latîf’tir, lütfu çok olduğu halde kendisi görülemez; Habîr’dir, her şeyden haberdardır. (ENAM / 103)
Ayetinde dediği gibi, ne kadar zeki, akıllı olursak olalım, bizim yaratılışımız Allah’ ı kavramaya biyolojik olarak mümkün değildir..O halde biz Allah’ ı beynimizde canlandırdığımız veya geleneğin öğrettiği kulaktan dolma bilgilerle değil, sadece kendi kitabından doğru anlayabiliriz…

Allah (haşa) nasıl var oldu?
Haşa Allah’ı kim yarattı sorusuna, mantıksız olmasına rağmen cevap olarak Allah’ı da başka bir Allah yarattı desek, bu cevap da yetmeyecek çünkü, soru bu seferde Allah’ı yaratan Allah’ı kim yarattı şeklinde sürüp gidecek. Her şey bir sebeptir. Bu sebepleri kendisinin sebebi olmayan biri yaratabilir o da Allah’tır. Bu kadar sebebin varlık sebebini Allah’ın yaratmasına vermez tabiat yarattı veya sebepler yarattı derseniz, yaptığınız iş binlerce sıfırın yanını bir kaç sıfır koymaktan öte gitmez. Sıfırların çoğalması hiç bir şey ifade etmez.

Allah’ı bizlere tanıtan bir ayeti kerimede şöyledir:

“Hiçbir şey O’nun dengi (ve benzeri) değildir.”

Merhum Elmalılı Hamdi Efendi, bu âyetin tefsirinde şöyle buyurur:

“Ne öncesinde doğuran bir sabıkı ve üstünü, ne de sonrasında doğmuş ve doğacak bir astı ve eki yoktur. Şan ve değer bakımından da O’na eşdeğer olacak hiçbir şekilde hiçbir denk mevcut değildir. Ne zatında, ne sıfatında hiçbir eşiti, hiçbir benzeri, ne zıtlaşacak, ne birleşik şekilde hiçbir eş, arkadaş, ortak veya rakip olmamıştır ve olamaz. Yani ezelde olmadığı gibi, bundan sonra da olmayacaktır. O’ndan başka bir ‘Vacibu’l-vücud’ yoktur. Ezelde olmayınca sonradan olması da muhaldir. Bunu ihtara hacet yoktur. Çünkü sonradan olanlar hâdis ve mahluk olacağı için zaten O’na denk ve eşit olması mümkün değildir. Çünkü sonradan olanda ne kadar kemal farz edilirse edilsin yine de mahluktur.” (Elmalılı Hamdi Yazır, H.D.K.D., Cilt 9, s. 6321)

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiket: allah kimdir kısaca

İlgini Çekebilir

Kötü söz söylemek günah mı

Sponsorlu Bağlantılar Kötü söz söylemek günah mı Soru Dinimize göre bir kişinin kötü söz söylemesi …

Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır

Sponsorlu Bağlantılar Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır Soru Merhaba hocam. Bir gecede birden fazla teheccüd …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.