Dini Soru / Sorular / Allah neden bizi yarattı

Allah neden bizi yarattı

Sponsorlu Bağlantılar

Allah neden bizi yarattı

Soru

Allah neden benimle uğraşıyor , dikkate alıyor ?

Abi çok şükür Müslümanım ama şunu sorcam , Allah neden beni yarattı ? Kesinlikle isyan falan etmiyorum birazdan ne anlamda sordugumu alarsıniz . Yani neden benimle uğraşıyor, neden , gücü herşeye hakim olan O’ varlık benim gibi muhtaç , olmasada olur dedigimiz bi canlıyla uğraşiyor . O’na yaptığımız onca nankörlüge rağmen neden bizi seviyor , affediyor ,doğru yolu gösteriyor , koruyup kolluyor . Bu konu hakkinda çok video , makale , yazi okudum ama çoģu yanindan bile geçemiyor cevap verenlerse ya kaçamak yada tatmin edici olmayan cevaplar. Bediüzzamanın bir düşüncesi vardı; Allah marifetlerini göstermek sergilemek için veya onu tanımamızı istediģi için insanı yarattı falan diye. Iyi hoşta, Allah benim onu tanımama neden muhtaç ? Onu tanımamı istiyorsa, ona itaat etmemi istiyorsa neden iman yönünden daha gelişmiş bi varlık yaratmadı da nankör isyankar bi varlık yarattı. Neden bizi sınava koyuyor da bazılarımız başarısız olup itaat edemiyor? Sorunun cevabını kendimce düşündüm ama yine aynı kapıya çıkıyor şöyle ki ; Allah bence onu sevmemizi ve bu sevgi hiçbi baski altinda kalmadan kendi irademizle olmasını istiyor . Ama gel gör ki yine 1. soruda takılıyorum yine Allah neden sevgi istiyor ? sevgime muhtaçmı ? . Üstelik 2 . bi soru daha ortaya çıkıyor ki şöyle ; Allah beni sınava koymadanda onu gerçekten sevdiğimi bilemez mi ? Çözemediğim bi iki sıkıntım daha var . Allah rizasi için yardimci olun . Ben kötü bişey yapacağıma hiç ihtimal vermiyorum ama ona kuşkuyla ibadet etmek istemiyorum . Biraz uzun oldu, bu benim için herseyden ama herşeyden önemli .

Cevap

Kardeşim her şeyin başı sevmekle başladı. Düşün bi seni dünyada harika sanki gerçek gibi resim çizebilen tek insansın ve resimleri çizip çizip evde saklasan, bir ihtiyaç duymaz mısın insanlara sanatımı ve marifetimi göstereyim diye. Elbette herkes görse çok mutlu olursun. İşte Allah da bilinmeyi sevdim buyuruyor.
Allah kimseyi nankör ve asi yaratmaz.Allah’ın adaletine bak öyle olsaydı herkes bebek olarak dünyaya gelmezdi.Allah insana en büyük nimeti yani aklı vermiş,dileyen aklını kullanır Allah’ın rızasını da kazanır sonsuz cenneti de. Ahmak insan ise gözünün önüne getirsen yine de görmemekte ısrar eder.
Bu arada Allah benimle uğraşıyor demek doğrusu fazla cesaret. Koskoca 850 milyon galaksinin Rabbi seninle değil hic kimse ile uğraşmaz. Öyle olsaydı bugün hiç bir kafirin rızkını vermezdi. Ama öyle adaletli ki herkese ölene kadar mühlet veriyor, tövbe edene kapısı her zaman açıktır Rabb’imin.
Bediuzzaman hz. şunu da söylüyor: yoklukta bir şey yoktur yani yok olmak, var olmamak gerçekten çok kötü bir durum. Var olduğun için Allah’a şükretmelisin. Allah hiç yoktan seni yarattı ve bunca nimeti senin önüne serdi, eğer O’na layık kul olabilirsen, lezzetlerin hiç bitmeyeceği ‘sonsuz’ bir hayata adım atacaksın.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Dedikodunun günahı nedir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Abdestte özürlü hükümleri

Sponsorlu Bağlantılar Abdestte özürlü hükümleri Soru Hocam rahatsızlığım nedeniyle gün içinde birçok kez gaz kaçılıyorum …

İmam nikahında boşanma ve tekrar evlenme

Sponsorlu Bağlantılar İmam nikahında boşanma ve tekrar evlenme Soru Merhaba ben(bayan)5 ay önce sözlümden ayrıldım …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.