Dini Soru / Sorular / Allah neden hayırlı bir kısmet çıkarmaz

Allah neden hayırlı bir kısmet çıkarmaz

Sponsorlu Bağlantılar

Allah neden hayırlı bir kısmet çıkarmaz

Soru

Evlilik yüzünden psikolojim bozuldu
Selamünaleyküm benim sorunum hiçbir engelimin olmamasına rağmen maddi manevi sıkıntısız olmama rağmen evlenememek sürekli dualar ediyorum yapmadığım şey kalmadı yok olmuyor bu durum benim psikolojimi çökertti imanımı aldı götürdü senelik izine ayrıldım eve kapattım kendimi ağlamaktan kendimi paralamaktan helak oldum harama girmeyin diyen Allah bu durumda neden hayırlı bir kısmet çıkarmaz karşımıza intihara sürüklenmeye başladım her yerimde egzamalar çıktı imtihanım buymuş deyip razı olamıyorum kolay değil yalnız yaşamak zaten 13 yaşından beri yalnız yaşıyorum Allah bu durumu gördüğü halde neden çıkarmaz karşımıza ne kadar dua edersek edelim ne yaparsak yapalım senin imtihanın bu evlenemeyeceksin duaların sana ahirette sevap kazandırır mı oluyor peki bu dünyada bu sorun beni bitirdiyse ben imanımıda yititdiysem ne olacak

Cevap

Aleykum selam kardeşim. Sana ilk başta saçma gelecek ama senin şu isyan ettiğin hayatın dünyada binlerce insanın hayali bir hayattır. Savaşta değilsin, üzerine bombalar yağmıyor, tıpta bilinmeyen acılar içinde kıvrandıran bir hastalığın yok, evsiz değilsin, aç aç uyutmak zorunda olduğun çocukların yok. Yani eğer ki senin beğenmediğin hayat birilerinin ulaşılmazı yani imkansızı ise sana verilen bu ‘nimetler’ için şükretmen farzdır. Ayette de Allah’ın dediği gibi evet insanlar fazlasıyla nankörüz, şükür nedir bilmiyoruz. Bu kadar isyanlara rağmen Allah’ın kahru perişan etmemesi bile kullara bir öğütçü.
Allah bizi ‘hiç yoktan’ yarattı bu sonsuz bir nimet değil de nedir? Her gün sorunsuz bir şekilde nefes alabiliyorsun. Elin, kolların, ayakların var, gözlerin görüyor, bitkisel hayatta değilsin kardeşim. Biz zannediyoruz ki bunlar zaten olmak zorunda, uzuvlarım zaten olmak zorunda, zaten aklım yerinde olmak zorunda. Hayır kardeşim bunların hiç birisi olmak zorunda değildi ama Allah sana verdi. Hala nankörlük yaparsak, Allah’ın gazabı bir şeye benzemez. O nedenle haddimizi aşmayalım. 60 senelik ömür için ‘sonsuz’ cennetimizi yakmayalım.
Nefes dediğin nedir ki deme, almazsan ölürsün, vermezsen ölürsün, işte o kadar aciz insanoğlu, o kadar mecbur Allah’a. Kime isyan ediyor farkında olmalı. Selametle.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Kötü söz söylemek günah mı

Sponsorlu Bağlantılar Kötü söz söylemek günah mı Soru Dinimize göre bir kişinin kötü söz söylemesi …

Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır

Sponsorlu Bağlantılar Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır Soru Merhaba hocam. Bir gecede birden fazla teheccüd …

2 Yorumlar

  1. Yalnızlığa şükret diyorsun yani ben şükrediyorum bu saydığınız için ama neden yalnızlık neden Allah bunu reva görmüş tamam bu yasadığım hayata şükrediyorum ama yalnızlıkta çok zor insan katlanamıyor bir yaştan sonra herkesin aile kurmasını görünce neden ben diyor bunu isterse verecek olan Allah neden reva görür diyor.

  2. Kardeşim, Allah sana otur bekle demiyor ki, her şeyi benden isteyin diyor. Namazların diğer farz ibadetlerin tam ise büyük günahların yok ise bunlardan eminsen, yani şunu demek istiyorum 4/4 lük bir müslüman olsan da bu hayata imtihan olmak için geldik, muhakkak Allah dilediğine evlat acısı verir, dilediğine hesapsız mal verir. Mülk Allah’ındır, kimi neyle imtihan edeceğini herhalde tövbe haşa bize soracak değil. Bu isyana sizi şeytan teşvik ediyor, siz günaha girdikçe seviniyor. Yani bu tavrınız size full zarar. Abdest alın iki rekat Allah rızası için tövbe namazı kılın. İnşirah suresini okuyun. Allah korusun Allah’a isyan etmek sizin sadece zararınıza olacaktır. İnsan ne yaparsa kendine yapar. Ölümlü dünya için sarfettiğniz çabayı sonsuz cennetiniz için sarfedin, şeytanın oyuncağı olmayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.