Dini Soru / Sorular / Allah neden hemen cezalandirmaz

Allah neden hemen cezalandirmaz

Sponsorlu Bağlantılar

Allah neden hemen cezalandirmaz

Soru

Kötülükleri yapanlar neden cezasını çekmiyor?

Her kötülüğü yapan insanları Allah neden görmüyor neden cezalarını vermiyor ve neden onlar herşeye rağmen mutlu yaşıyorlar adaletsiz Dünya mı?

Cevap

Merhaba. Allah herkesin cezasını anında verseydi taş üstünde taş kalmazdı, bu Allah’ın sözüdür. Hemen ceza verilseydi, dünyada var olmanın bir anlamı kalır mıydı? Daha ilk Hz. Adem’in oğlu katil olduğunda dünya tuz buz olabilirdi. İnsanların yaratılma nedeni, Allah’a kulluğu ispat etmektir. Allah’ın adaleti işte tam da burada; dünya diye bir platform yaratmış, herkese ömür vermiş, ölene kadar kim iman ederse kulluğunu ispatlayacak, ispat etmeyen de kafir olarak sonsuz cehenneme göçecek.
Cehennemlik olanların arasında zalimler de vardır, Müslüman olup da zulüm eden de bir şekilde cezasını çekecek, sonra cennete girecek. Allah dilerse bu dünyada çektirir, fakat bazı günahların karşılığını bu dünya kaldırmaz, o yüzden ki ahiret vardır. Binlerce insanın ölümüne sebep olmuş bir katile ne ceza verilebilir ki bu dünyada, ettiklerinin karşılığı olsun. Elbette hiç bir ceza karşılamaz. O yüzden hamd olsun ki Rabb’im cehennemi de yaratmış.
Tövbe haşa Allah neden görmüyor demek çok tehlikeli bir sözdür ve biz aciz kulların haddi değildir, zira bizi yoktan var eden, hiç şüphe yoktur ki sonsuz ilim sahibidir.

Vesselam..

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Yemin bozmak günah mıdır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiket: adalet, allah uyarmadan cezalandirmaz

İlgini Çekebilir

İnternetten altın alıp satmak caiz mi

Sponsorlu Bağlantılar İnternetten altın alıp satmak caiz mi Soru Selamün Aleyküm. hocam katılım bankası hesabında …

Yemin bozmak günah mıdır

Sponsorlu Bağlantılar Yemin bozmak günah mıdır Soru Su gunahi islemeyecegim diye yemin ettim ama bozmak …

3 Yorumlar

  1. Hocam abimin eşi sabahtan akşama kadar oturuyor biz evi temizliyoruz yemek çöpleri dök her yeri sil süpür bu sadece oturuyor hiç bir işe elini sürmüyor yiyip içip oturuyor sonrada Allah deyip namaz kılıyor o kadar mutlu ki yaptıkları yanına kar kalıyor bizim başımıza felaketler yağıyor onun tırnağı kırılmıyor bu nasıl bir Allah’ın adaleti?

  2. Birinin bir hata yapması ile Allah’ın adaletinin ne ilgisi var. Bu şekilde söylemek çok tehlikelidir. Allah kullarına akıl ve irade özelliği vermiştir. Kul ya doğruyu yada yanlışı seçer ve seçiminden de sorumlu olacaktır. Yengenin bu durumunu düzeltmesi için büyüklerin ona nasihat etmesi ve yanlışlarını düzeltmesi için onu uyarmaları gerekir.

    • Her türlü kötülük yapanlar musmutlu ama bizim başımızda sürekli felaket musibet sıkıntı hastalık onlara herşeyin en güzeli bu nasıl birşey anlayamıyorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.