Dini Soru / Sorular / Allah zalimlere neden fırsat verir

Allah zalimlere neden fırsat verir

Sponsorlu Bağlantılar

Allah zalimlere neden fırsat verir

Soru

Selamun aleykum
Önceki zamanlarda zalimlerin çokluğunu pek bilmezdik fakat günümüzde medya sağolsun tabiri caizze çölde eşek anırsa haberimiz oluyor. O kadar kötü şeyler oluyor ki insanın ne bakası nede dinlemesi için iradesi el vermiyor. Daha sonra insanın aklına Allah bu kötülükleri yapan kişilere süre verir, onların cezaları Allah tarafından verilecektir ve onları büyük bir azap beklemektedir diye bildiğimiz konular ama ölen çocuklar, dul kalan kadınlar, hayatları rezil olan aileler, ailesiz kalan yetimlerin ne suçu var? Allah bu kötülükler yapılırken nasıl izin veriyor konusunu anlatabilir misiniz?
Teşekkür ederim.

Cevap

Aleyküm Selam kardeşim,

Öncellikle bu dünya geçici bir dünyadır,imtihan dünyasıdır. Unutma Allah bunları biliyor,gözetiyor. Öbür dünyada ise Allah (c.c) hakkedenlere cenneti müjdeliyor, bozgunculuk yapanlara,inkar edenlere de elem dolu azap olduğunu bildiriyor.
Kötü olan kötünün yaratılması değil kötülüğün yapılmasıdır.
Mesela çok faydalar düşünülerek bıçak gibi kesici bir alet icat edilmiş. Bu faydalı aletle aklını kullanamayan biri tutup kendini öldürmüşse “bıçak kötüdür ve icadı boşunadır. Neden icat edilmiş!” denilebilir mi?
Allah’ın şeytanı, nefsi ve kötülükleri yaratmasındaki maksat insanoğlunun makamını yükseltmek içindir. Bir çekirdek ağaç olana kadar birçok kademelerden geçer ve sonucunda meyve verir. İnsanlığın da çok mertebeleri var. Nefis ve şeytana uymadığı müddetçe insanın mertebesi artar ve Allah’ın kendisine yerleştirdiği yüksek kabiliyetler mertebesi yükseldikçe ortaya çıkar. Cehaletin babası Ebu Cehillerden, insanlığın şerefi olan Hz. Ebu Bekirler’e kadar insaniyette çok mertebeler vardır.
Hem şeytanlar ve kötü şeyler yaratılmasaydı insanların makamı melekler gibi sabit olacaktı. Oysa Allah (cc) insana meleklerden daha üstün olma kabiliyetini vermiştir. Nefis ve şeytan insana musallat olmalı ki insan yükselsin.
İmtihan için açılan bu dünyada insan ya nefsine uyarak hayvandan daha aşağıya düşecek ya da nefis ve şeytana uymaksızın meleklerden daha üstün bir dereceye çıkacaktır.

UNUTMA BU DÜNYA İMTİHAN DÜNYASIDIR.

Allah’a emanet.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Ölümden korkuyorum ne yapmalıyım başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Ölümden korkuyorum ne yapmalıyım

Sponsorlu Bağlantılar Ölümden korkuyorum ne yapmalıyım Soru Hocam belki çok saçma olacak ama namazlarımı kılmaya …

Kedi öldürmenin günahı nedir

Sponsorlu Bağlantılar Kedi öldürmenin günahı nedir Soru Selamun aleykum hocam. Kedi öldürmenin günahı hakkında bilgi …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.