Dini Soru / Sorular / Allah’a verilen sözün tutulmaması

Allah’a verilen sözün tutulmaması

Sponsorlu Bağlantılar

Allah’a verilen sözün tutulmaması

Soru

Merhaba, ben bir yıl kadar önce Allaha sigara içmeyeceğim konusunda söz verdim ve dayanamayıp bozdum. Bu olay geçen sene yaşandı. Her içtiğim dal için kefaret vermek zorundamıyım ‘ki bunu bilmiyorum bile. Yardımlarınızı bekliyorum…

—-Diğer soru

Ben masturbasyon bağımlısıydım. Evde tek başımayken şeytan benimle uğraşıp duruyor ve bende malesef kendimi kontrol edemiyorum. Nasıl söyleyeceğim bilemiyorum kendimi o kadar aşşağılık bir durumda görüyorum ki… Ben bir kaç sefer bu iğrenç şey vasıtasıyla orucumu bozdum nasıl olur, ne yapılır bilmiyorum kefareti, tövbesi nasıp yapılmalı lütfen yardım edin kıymetli hocalarım.. Çok pişmanım…

Cevap

Merhaba kardeşim.

– Allah’a verilen söz bir yemin sayılır ve bozduğun için sana yemin kefareti gerekir. Her sigara için bir yemin bozulmaz. Yemin bir kere bozuldu mu hükmü biter. Bir kefaret sana yeterlidir.

– Zinadan korunmak için zaruret halinde ancak mastürbasyon caiz olur. Kendini faydalı işlerle sürekli meşgul et. Beş vakit namazını asla ihmal etme.

– Bir ramazan ayında iki sefer oruçlu halde iken mastürbasyon yaparak orucu bozan kimseye bir kefaret ile kazaya kaç gün kalmışsa o günleri tutması gerekir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Kötü söz söylemek günah mı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Kötü söz söylemek günah mı

Sponsorlu Bağlantılar Kötü söz söylemek günah mı Soru Dinimize göre bir kişinin kötü söz söylemesi …

Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır

Sponsorlu Bağlantılar Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır Soru Merhaba hocam. Bir gecede birden fazla teheccüd …

3 Yorumlar

  1. Çok teşekkür ederim Allah razı olsun..

  2. Birde yemin ve ramazan kefareti kaç gündür hocam?

  3. – Ramazan orucu kefareti arka arkaya ara vermeden 60 gün oruç tutmaktır. Daha sonra kazaya kalan kaç gün varsa onlar kaza edilir.

    – Yemin kefareti ise ilk önce on fakiri sabah ve akşam öğünleri olmak üzere doyurmaktır. Bunun ücreti günümüz için 150 tl dir. Eğer maddi gücün yoksa 3 gün oruç tutarsın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.