Dini Soru / Sorular / Allah’ın adaletinden şüphe ediyorum

Allah’ın adaletinden şüphe ediyorum

Sponsorlu Bağlantılar

Allah’ın adaletinden şüphe ediyorum

Soru

Selamun Aleyküm bir sorunum var.Dualarım kabul olmuyor çoğu kişi gecikebilir ya da bu dünyada vermezse öteki dünyada verir gibi söylemlerde bulunuyorlar.Fakat bana şu zamanlar lazım olan bir şey için dua ediyorum ayrıca o kadar küçük bir şey ki duysanız “onun için dua mı edilir” diye kahkaha atarsınız ama ediyorum ve kabul olmuyor.Namazımı kılıyorum,Orucumu tutuyorum Allah’ın varlığından zerre şüphem yok ama hayatı boyunca 10 rekat namaz kılmamış insanların istekleri oluyor da benim neden olmuyor anlamıyorum.Bir yandan düşününce ben Allah’a kul olmaya çalışmama rağmen vermiyor fakat diğer insanlara veriyor diye söylenip Allah’ın adaletinden şüphe ediyorum diğer yandan düşününce beni sağlıklı yaratmış müslüman olarak yaratmış maddi durumum iyi ailem yanımda Allah’ın adaletinden şüphe edilir mi diye söyleniyorum.Böyle tuhaf bir ikilemde kaldım.Lütfen beni kurtarın bu ikilemden.Teşekkürler.

Cevap

Selamun aleykum kardeşim. Evvela 10 rekat namaz kılmamış ama duaları kabul oluyor/işleri rast gidiyor konusuna binaen inşaAllah aklındaki tereddütler bitecek; Allah’ın ‘razı olmadığı’ kuluna, istediği her şeyi vermesine istidraç diyoruz. İstidraç, Kur’an’da geçmektedir. Yani istidraç kanununu işlediği kuluna Allah, öyle bir his verir ki; kişinin alnı secdeye ya değer ya değmez, işi düşünce Allah’ı anar olur, kendini dünyaya kaptırmıştır, nankördür ve her işim yolunda gidiyor, Allah veriyor der. Evet, her işi yolunda gider zira duaları kabul da olur ama Allah, ondan razı değildir, işte bundan haberi bile yoktur. Allah’ın razı olmadığı kul ise hüsrana uğrayacaktır Allah muhafaza.

(Kalem-44) “O halde bana bırak bu sözü tekzib edenleri, biz onları istidrac ile çıkarır, bilemiyecekleri cihetten yuvarlarız.” (E.H.Yazır)

(Kalem-45) “Onlara mühlet veriyorum. Doğrusu benim tuzağım sağlamdır.” (Elmalılı/sadeleştirilmiş-2)

Duaların kabul olması konusunda ise Mevlana’dan şu dizeleri paylaşalım:

Nice ihlâs sahibi vardır ki ağlar, sızlar, dua eder
Duasındaki ihlâs dumanı da göğe kadar gider
Suçluların sızlanmasından bir öd ağacı kokusu
Bu güzelim gök kubbenin ta yücelerine sürer
Bunun üzerine melekler Allah’a sızlanmaya başlar
Ey her duayı kabul eden, ey sığınılan Allah!
Bak, Mümin kulun nasılda yalvarmada
Onun senden başka dayandığı yok
Sen yabancılara bile ihsanda bulunursun
Her istek sahibi, dileğini senden diler
Allah buyurur: Bu onu horlamak için değil
Geç ihsan etmem, onun faydasına, çok yararınadır. (Mesnevi, kitap.6,beyit:4216-4222)

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Kız Kaçırmak başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Kötü söz söylemek günah mı

Sponsorlu Bağlantılar Kötü söz söylemek günah mı Soru Dinimize göre bir kişinin kötü söz söylemesi …

Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır

Sponsorlu Bağlantılar Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır Soru Merhaba hocam. Bir gecede birden fazla teheccüd …

2 Yorumlar

  1. Değerli Kardeşim,
    her müslüman dua eder ve duasına cevap cerilmesini ister. Allah her kulunun dualarına cevap verir. eğer sizin duanız kabul olmadıysa bu Allahın dualarına cevap vermedi anlamına gelmez. eğer istediğiniz gerçekleşmediyse ya istediğiniz şeyin zamanı gelmemiştir ya da eğer gerçekleşmesi hayırlı olmadığı için gerçekleşmemiştir. geleceği sadece Yüce Allah bilir. bizler neyin hayırlı neyin hayırsız olduğunu bilemeyiz.
    duanızın gerçekleşmemiş olması Allah’ın varlığı konusunda şüpheye girmeniz anlamına gelmez.

  2. Hocam Allah’ın varlığından şüphe ettim gibi bir şey çıkmadı ağzımdan “adaletinden” şüphe ettim çıktı.Dikkatli okursanız sevinirim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.