Dini Soru / Sorular / Allahın dilediğine hidayet vermesi ne anlama gelmektedir

Allahın dilediğine hidayet vermesi ne anlama gelmektedir

Sponsorlu Bağlantılar

Allahın dilediğine hidayet vermesi ne anlama gelmektedir

Soru

Selamünaleyküm Hocam

Allahu Teala bir ayeti kerimede ‘Allah dilediğini seçer yüceltir’ buyuruyor.Buradan devam edersek Allahu Teala dilemediğinide seçmeyip yüceltmez sonucu çıkar. Örneğin nebileri velileri seçip yüceltmiştir diyebiliriz. Yada fasıkları,münafıkları,münkirleri,kafirleride seçmeyip alçakta bırakmıştır diyebiliriz…Buradan hareketle kuldan çıkan amellerin doğrudan Allah’a bağlı olduğunu söylesek doğru olurmu? Allah dileseydi benide iyi bir kul yapardı mesela fasık,münafık,kafir olarak bırakmazdı denilebilirmi? Kulun cüzi iradesinin olmadığını söylemek doğru olurmu? Kul Allah dilediği için cennete dilemediği için cehenneme gittiğini söyleye bilirmiyiz….

Cevap

“Kul cüzî iradesini hidayet yolunda sarf ederse, Allah (cc) onun için hidayeti yaratır. Dalalet ve küfür yolunda sarf edenler için de dalaleti yaratır. Ayrıca kuluna seçtiği yolda gitmesi için imkân verir. O yolu kendisine kolaylaştırır.” (Müslim)
“İman, kulun irade-i cüziyesini (cüz’i iradesini) sarfettikten sonra, onun kalbine Allah (cc)tarafından ilka edilen (konulan) bir nurdur.” (Saadeddin Taftazani)

Demek ki hidayet; kulun seçme hakkını kullanmasından sonra ona verilen bir nimettir. Kul kendi iradesini kullanıp hidayeti tercih etmedikçe Allah (cc) onun kalbine zorla hidayeti koymaz. Allah’ın dilediği kulu hidayete erdirmesi, o kulun tercih ve gayretine bağlıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Yemin bozmak günah mıdır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

İnternetten altın alıp satmak caiz mi

Sponsorlu Bağlantılar İnternetten altın alıp satmak caiz mi Soru Selamün Aleyküm. hocam katılım bankası hesabında …

Yemin bozmak günah mıdır

Sponsorlu Bağlantılar Yemin bozmak günah mıdır Soru Su gunahi islemeyecegim diye yemin ettim ama bozmak …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.