Dini Soru / Sorular / Allah’ın insanı yaratma sebebi

Allah’ın insanı yaratma sebebi

Sponsorlu Bağlantılar

Allah’ın insanı yaratma sebebi

Soru

Öncelikle selamun aleyküm sayın hocam. Bu dünyada her şeyi yaratan yüce Allah’tır bunu çok iyi biliyorum ama şöyle bir sorum var biz bu dünyaya anne ve babamızın birleşmesiyle geldik anne ve babamız birleşmeseydi biz doğmayacaktık ve imtihan için dünyaya gelmeyecektik. Allah imtihan etmek için yarattıysa bizi neden dünyaya gelmemizi insanların eline bıraktı eğer bugün bütün insanlar derse ki hiç bir kadın ve erkek birleşmesin dünyaya Allah’ın imtihan etmesi için yeni insanlar nasıl gelirdi? çünkü bu görünürde imkansız gibi gözükse de ama insanlar bugün yani kadın ve erkekler tamam artık çocuk yapmıyoruz diye bir karar alsalar bugün yeni insanların doğması artık imkansız haliyle de Allah insan yaratamamış olacak ve nihayetinde imtihan edilecek insan kalmayacak. Bunu kafama çok takıyorum lütfen bir açıklama yapar mısınız?

Cevap

Kader diye bir şey var yani her şeyi biliyor Allah. Her şeyi o yapıyor. Yani biz kendimiz karar verdiğimiz sanıyoruz ama kaderimizde var.ayrıca eskiden dünyada insan yoktu adem ve hava geldi demek ki dünya da bir kere kıyamet veya birden fazla kıyamet kopmuş.yoksa cennete ve Cehenneme gidecek insan olmazdı.kısacası senin dediğin olsaydı kıyamet kopardı.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan İnternetten altın alıp satmak caiz mi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

İnternetten altın alıp satmak caiz mi

Sponsorlu Bağlantılar İnternetten altın alıp satmak caiz mi Soru Selamün Aleyküm. hocam katılım bankası hesabında …

Yemin bozmak günah mıdır

Sponsorlu Bağlantılar Yemin bozmak günah mıdır Soru Su gunahi islemeyecegim diye yemin ettim ama bozmak …

2 Yorumlar

 1. Aleykum selam, dünyaya gelmemizi neden insanların eline bıraktı demişsiniz. Haşa insanları insanlar mı yaratıyor, haşa insanların iradesine mi bağlı. Elbette insan insandan doğacak, hayvan hayvandan doğacak. Zaten ezelden bütün ruhlar yaratılmış, elbette insanın hayata gelmesine yine bir insan sebep olacak. Anne babanız bireşmeseydi başka bir anne babadan dünyaya gelecektiniz çünkü zaten ruhunuz yaratılmış. İlla ki bir anne baba sebep olacak. Anne bana ve dünyadaki her şey sebepten ibarettir. Sebepler yalnızca birer perdedirler. Yani ehemmiyetleri yoktur.
  İmtihan edecek bir insan kalmayacak diye bir şey olamaz çünkü dünyanın sonu kıyametle son bulacak kıyamet ise kafirlerin üzerine kopacak, neticede dünyanın sonu geldiğinde bile yine dünyada insan olacak. Selametle kalın.

 2. Aslında Hatice hanımefendinin bu izahatından sonra başka bir açıklamaya hiç gerek yoktur ama çok kısaca da olsa şu hususu ifade etmek istiyorum:

  – Allah herşeyi bir sebebe bağlamış ve öyle yaratmıştır.
  – Yerlerin ve göklerin kaderi Allah’ın elinde yani ilmindedir.
  – Biz insanları Allah başıboş yaratmamıştır.
  – Rastgele tahminler yürüterek olması muhal olan yani imkansız olan şeyleri söylemek bir şey değiştirmez.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.