Dini Soru / Sorular / Allahın kaderdeki yeri

Allahın kaderdeki yeri

Sponsorlu Bağlantılar

Allahın kaderdeki yeri

Soru

İnsan hayatının başlaması, nerede başlayacağı, kim olacağı, kimden olacağı v.s. gibi olaylar Allah tarafından karar verilmektedir ayrıca insan yaşamındaki bazı haller Allah`ın sabır ve test niteliğinde hayatımıza irademiz dışında giren şeylerde vardır. Kader dediğimiz olay hür irademizle yaptığımız bütün şeyler Allah tarafından izin verilerek ve Allah`ın bunun neticesini bildiği için kader defterini oluşturmuştur. Yani her insan kendi kaderini kendi yapmıştır.
Soru şu şekilde olacak, insanlar hayatlarında dua ettiklerinde o kader içerisinde Allah`in insana yaklaşma durumu insanin hayattaki değişimi ve Kötü insanların hayatta Allah tarafından cezalandırılması. Allah`in insanların hür iradelerinde bazı yerlerde karışmaları anlamına mı gelmektedir? Zamanımızda insan yaşamında o kadar kötü şeyler yaşanmaktadır ki Allah bunlara nasıl izin verir diye çelişkiye girip günah yükleniyoruz.
Teşekkür ederim.

Cevap

Kader, olmuş ve olacak olan herşeyin Allah’ın bilmesidir. Allah’ın ilmi ezeli ve ebedi olduğundan kullarının ne yapacağı ve ne şekilde hareket edeceğini de bilmektedir. Kaderin kısaca tanımı böyle yapılabilir. Allah geçmişte kaderimizi yazdığı için biz yapmıyoruz, bizim yapacağımız şeyleri bilerek Allah yazıyor. İşte buna kader diyoruz. Ayrıca kaderi iki kısımda açıklamak gerekir; insanın iradesi dışında olan şeyler mesela cinsiyeti, göz rengi ve benzeri gibi. Diğeri ise insanın kendi iradesi ile ilgilidir ki, bu dünyada imtihan için gönderildiğimizden dolayı bizler ne istiyorsak Cenab-ı Hak ona göre bazı şeyleri halk ediyor, yaratıyor. Mesela, ezan okununca nefsini gemlemiş olan birisi camiye gider. Diğeri, nefsinin peşinden giden ise meyhaneye doğru gitmektedir. İşte bunu isteyen insanlardır, yaratan ise Rabbimiz Halıkımızdır. Böylece cenabı hak insanlara iradeleri ile işleyecekleri amellerin karşılığı olarak hem bu dünyada hemde ahirette karşılığını verecektir. Allah küfür, zulüm ve isyandan razı olmaz ama geçici olan şu alemde insanlara bir zaman fırsat verir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan İnternetten altın alıp satmak caiz mi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

İnternetten altın alıp satmak caiz mi

Sponsorlu Bağlantılar İnternetten altın alıp satmak caiz mi Soru Selamün Aleyküm. hocam katılım bankası hesabında …

Yemin bozmak günah mıdır

Sponsorlu Bağlantılar Yemin bozmak günah mıdır Soru Su gunahi islemeyecegim diye yemin ettim ama bozmak …

2 Yorumlar

  1. Allah Firsati degerlendirenlerden eylesin insaallah

  2. Kader konusu kafamı çok karıştırıyor

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.