Dini Soru / Sorular / Allah’ın sevdiği şeyler nelerdir

Allah’ın sevdiği şeyler nelerdir

Sponsorlu Bağlantılar

Allah’ın sevdiği şeyler nelerdir

Soru

Hocam merhaba. Allah’ın sevdiği kulu olmak için ne yapmalı Allah’ın sevdiği şeyler nelerdir. Lütfen kısaca açıklar mısınız.

Cevap

Allah’ın sevdiği kullarından olmak için onun razı olduğu bir hayat yaşamak gerekir. O sevdiği kullarının özelliklerini kuranı kerimde bildirmiştir. Peygamberimiz (s.a.s.) şöyle buyuruyorlar: “Allah bir kulu sevdi mi Cebrâil (a.s.)’a: “Allah falanı seviyor, onu sen de sev!” diye seslenir. Onu Cebrail (a.s.) da sever. Sonra o, sema ehline: “Allah falanı seviyor, onu siz de sevin!” diye nidâ eder; derken, bütün sema ehli de onu sevmeye başlar. Sonra onun için arz (halkı arasına hüsn-ü kabûl) konur (yeryüzündekilere sevdirilir).” (Buharî, Tevhid, 33, Edeb 41; Müslim, Birr, 157) Bu özellikler nelerdir? Allah hangi amel işleyen kullarını sever? Bizi sevmesi için neler yapmamız gerekir? Maddeler halinde bunları açıklayalım.

Allah’ın Sevdiği Kimseler:

1. Allah, Resûlüne İtaat Edenleri Sever

“De ki: “Eğer Allah’ı seviyorsanız bana uyun ki, Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın. Çünkü Allah çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.” (Âl-i İmrân, 3/31)

2. Allah Takvayı ve Muttakileri Sever

“Kim sözünü yerine getirir ve Allah’a karşı gelmekten sakınırsa şüphesiz Allah da sakınanları (muttakileri) sever.” (Âl-i İmrân, 3/76)

3. Allah İhsanı ve Muhsinleri Sever

“İyilik edin (ihsanda bulunun). Şüphesiz Allah iyilik edenleri (ihsanda bulunanları) sever.” (Bakara, 2/195) “Onlar bollukta ve darlıkta Allah yolunda harcayanlar, öfkelerini yenenler, insanları affedenlerdir. Allah iyilik edenleri sever.” (Âl-i İmrân, 3/134) [Ayrıca Bkz. Âl-i İmrân, 3/148; Mâide, 5/13, 93]

4. Allah Adaleti ve Adil Mü’minleri Sever

“…Eğer hükmedecek olursan aralarında adaletle hükmet. Çünkü Allah, âdil davrananları sever.” (Mâide, 5/42) [Ayrıca Bkz. Mümtehine, 60/4; Hucurât, 49/9; Mâide, 5/42]

5. Allah Tevbeyi ve Tevbe Edenleri Sever

“Şüphesiz Allah çok tevbe edenleri sever …” (Bakara, 2/222)

6. Allah Sabrı ve Sabreden Mü’minleri Sever

“Allah sabredenleri sever.” (Âl-i İmrân, 3/146) “Allah sabredenlerle beraberdir.” (Bakara, 2/153)

7. Allah Cihad Yapanları Sever

“Hiç şüphe yok ki Allah, kendi yolunda, duvarları birbirine kenetlenmiş bir bina gibi saf bağlayarak çarpışanları sever.” (Saff, 61/4)

8. Allah Tevekkül Eden İnsanları Sever

“(Ey Muhammed) bir kere de karar verip azmettin mi, artık Allah’a tevekkül et (O’na dayanıp, güven). Şüphesiz Allah, tevekkül edenleri sever.” (Âl-i İmrân, 3/159)

9. Allah Mü’minlere Karşı Alçakgönüllü, Müsamahakâr ve Yumuşak Olanları Sever
“…Allah onları sever, onlar da Allah’ı severler. Onlar mü’minlere karşı alçak gönüllü, kafirlere karşı güçlü ve onurludurlar…” (Mâide, 5/54) “Allah refikdir, (yumuşaklık, kolaylık, müsamaha sahibi). Bu sebeple rıfkı sever, rıfk sebebiyle razı olur, rıfk ile muamele edenlere mahsus bir yardımı vardır…” (Muvatta, İsti’zân, 38) “Allah, satıştaki müsamahayı, satın alıştaki müsamahayı, ödemedeki müsamahayı sever.” (Tirmizî, Büyû, 75)

10. Allah Temizlenenleri Sever

“İlk günden temeli takva (Allah’a karşı gelmekten sakınmak) üzerine kurulan mescit (Kuba mescidi), içinde namaz kılmana elbette daha layıktır. Orada temizlenmeyi seven adamlar vardır. Allah da tertemiz onları sever.” (Tevbe, 9/108 ) “Allah Teâlâ münezzehtir, (halde ve sözde) nezih olanı sever; temizdir, temizliği sever; kerîmdir, keremi sever; cömerttir, cömertliği sever.” (Tirmizî, Edeb, 41)

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan İnternetten altın alıp satmak caiz mi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

İnternetten altın alıp satmak caiz mi

Sponsorlu Bağlantılar İnternetten altın alıp satmak caiz mi Soru Selamün Aleyküm. hocam katılım bankası hesabında …

Yemin bozmak günah mıdır

Sponsorlu Bağlantılar Yemin bozmak günah mıdır Soru Su gunahi islemeyecegim diye yemin ettim ama bozmak …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.