Dini Soru / Sorular / Allah’ın varlığının delilleri

Allah’ın varlığının delilleri

Sponsorlu Bağlantılar

Allah’ın varlığının delilleri

Soru

Kafam Tamamen Karışık

Ben 15 yaşında bir insanım. Ailem müslüman. Eskiden babamla kıldığım her namaz, tuttuğum oruç, yaptığım iyilik inanılmaz bir tat verirdi. Ama artık yaşım ilerledi ve teknoloji sayesinde tanımadığım insanların bile fikirlerini görebiliyorum. Ateistler öyle karıştırdı ki kafamı Allah var mı yok mu bir türlü cevabı bulamıyorum. Müslümanları dinliyorum mantıklı geliyor Allah var diyorum. Ateistleri dinliyorum o da mantıklı geliyor. Ne yapacağımı bilmiyorum. Bu kardeşinize yardım edin.

Cevap

Sevgili kardeşim evindeki basit bir koltuk, giydiğin bir ayakkabı, bir kibrit çöpü kendi kendine olmuş dersek bize deli derler değil mi. Ortada bir iş bir sanat var eğer sanat varsa sanatçı da var demektir. Aksini söyleyene de ahmak derler. Yani bu basit eşyalar bile kendi kendine olamazken, zihninde canlanır lütfen 850 milyon galaksi, galaksiler içinde milyarlarca gezegen, sayısı hesaplanamayan yıldızlar, dünya ve dünyanın 1 milyon 300 bin katı güneş, uzaydaki sırrı bilinmeyen kara delik kendi kendine olmuş dememiz gayet ahmakça bir cevap olur. Hiç bir gezegen bir diğerine çarpmadan bir intizam ve düzen içinde, demek ki bunları elinde tutan bir güç var ve bu sistemi kontrol eden güç, sonsuz kudrete sahip olmak zorunda, zamandan ve mekandan münezzeh olmak zorunda, ki bu kadar kusursuz işleyen kainatı kontrol edebilsin. Biz o güce Allah cc diyoruz.
Başka bir örnek vermek istiyorum. Bir dolu insanı öldürmüş her türlü pisliği yapmış biri düşün bu insana yüz kez idam versen de yaptıklarını ceza olarak karşılamaz çünkü yüz kere assan da bir kere ölür, bu dünyadaki dava yetmediği için başka bir alem olmak zorunda, o başka alemde de bu kadar mazlumun hesabını görecek en adil olan biri olmak zorunda, kısacası Allah cc olmak zorunda kardeşim.
Kur’an’ı okursan eğer bir insanın yazabilmesinin imkansız olduğunu göreceksin. Kur’an dan sonra benzerini yazmaya çalışanlar avuçlarını yaladılar.
Bu konuyu günlerce konuşabiliriz ancak buradan bu kadar yazabiliyoruz.
Allah göğsünü genişletsin kardeşim.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Kötü söz söylemek günah mı

Sponsorlu Bağlantılar Kötü söz söylemek günah mı Soru Dinimize göre bir kişinin kötü söz söylemesi …

Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır

Sponsorlu Bağlantılar Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır Soru Merhaba hocam. Bir gecede birden fazla teheccüd …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.