Dini Soru / İlim-Bilgi-Nasihat / Allah’ın yaratmasına ne ad verilir

Allah’ın yaratmasına ne ad verilir

Sponsorlu Bağlantılar

Allah’ın yaratması ne demektir

Soru

Selamun Aleykum .
1) Ayetlerde bazen her şey kelimesi muhalı içine almıyor. Mesela Allah her şeye kadirdir. Bazilarinda aliyor. Peki herşey kelimesinin muhal olmayan bir şeyi içine almamasi neden olmuyor? Mesela “Allah her şeyin yaratıcısıdır”-da her şey in her şeyi kapsadiginin (muhal olmayan) delili nedir? Yani hic bir istisna olmamasinin.

2) Allah diyelim parmağımızı bir yerden diğer yere aparma haraketini onceden bir kere yaratmış biz kullaniyoruzmu yoksa her parmağımızı haraket ettirmemiz bir yaratılmamı Allah tarafından?

3) Allahın hücre haraketlerini(ve diger irademize bagli olmayan haraketler) yaratması sonucundamı parmağımız kıpırdıyor yoksa hem hucre haraketi hem parmağımızın kıpırdaması ayri bir yaratılmamı?

4) Yoksa onlar, onun yaratması gibi yaratan ortaklar kıldılar da, böylece bu yaratma onlara benzer mi göründü? De ki: “Allah, herşeyin yaratıcısıdır.”(Rad 15) . Bu ayette ben okurken sanki ortaklar da yaratıyor ama onlarin yaratmasi Allahin yaratmasi gibi degil anlamini anliyorum nedense. Neden Allah ortaklarla ilgili bu yaratma demiş?

5) Ben internette fiillerin yaratılmasıyla ilgili okuyordum. Fiillerin de Allah tarafından yaratildigini okudum. Sonra bir siteye de googleda baktigimda sitenin ismi ve altinda konunun bir kismi paylasiliyor ya o vardi. Haşa insan kendi fiilinin yaratıcısıdır diye geciyordu. Site guvendigim siteydi. Ben ilk hayir bu yanlis dedim ama sonra bu site neden boyle yazmis ozaman der gibi şupheli gibi oldum sanki. Sonra siteye girdigimde bir sapik firkanin fikrini yazmis olduklarını gordum ama google sapik firka yazan yeri almamis site altindaki aciklamaya. Ben de boyle bir yanlis anlama yasadim. o 10-15 saniyelik suphe hali kufur olurmu? Tevbe etmek istedim ama ya yine birgun yanlis anlarsam diye korkuyorum cunki bende bazen oluyor. Ne yapmam gerek?

Cevap

Allah için muhal olan şeylerden kasıt iki kere iki beş eder demek gibidir. Yani olması saçma ve dile alınması gereksiz şeyler gibidir. Allah herşeye gücü yeter demenin anlamı budur. Rad suresinin 15. ayetinde Allah’u teala: Yoksa onlar Allah’a, tıpkı onun yarattığı gibi yaratan ortaklar buldular da her ikisinin yaratışı onlara benzer mi göründü? De ki: Herşeyi yaratan Allah’tır; O herşeyi kudretine boyun eğdiren tek bir ilahtır. Burada sizin dediğiniz gibi değil yani onlar öyle bir şeymi buldular da onlara yöneliyorlar denmektedir. Güvenilir siteler ve ilmine güvenilen insanların bilgilerinden istifade etmeye çalınız. Size vesvese veren durumlardan uzak durarak Allah’a tevekkül ediniz. Allah’a emanet olunuz.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Nasip Duası başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Nasip Duası

Sponsorlu Bağlantılar Nasip duası, insanların çokça istediği ama bir türlü olmadığı bazı işlerinin olması için …

Cünüpken Oruç Tutulurmu

Sponsorlu Bağlantılar Cünüp iken oruç tutulabilir ancak bu cünüp olma şekline bağlıdır. Eğer uykusunda ihtilam …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.