Dini Soru / Sorular / Anne mirastan ne kadar pay alır

Anne mirastan ne kadar pay alır

Sponsorlu Bağlantılar

Anne mirastan ne kadar pay alır

Soru

Hocam babam vefat edeli 20 yıl oluyor. O Zaman ben 17 ablam 19 yaşındaydık. Benim yaşım zaten tutmuyordu annem ablamdan da imza aldı kalan her şeyi üzerine aldı. Annem 2 maaş alıyor evi de kira değil. Bize kalanları istediğimizde de bağırıyor küsüyor vs konuyu kapatıyor. Fakat bizim de çocuklarımız büyüdü masraflarımız arttı. Acaba Annem mi yanlış yapıyor yoksa istemekle biz mi? Dünya malı için günaha girmek de istemiyorum. Acaba ben payıma düşeni istediğim için günaha giriyor muyum?

Cevap

Değerli kardeşim. Bu durumda babanızdan kalan miras anneniz, ablanız ve sizin de hakkınızdır. Annenizin vermeme gibi bir hakkı yoktur. Bu konuda adabına uygun bir şekilde ondan isteyebilirsiniz. Bir örnek verecek olursak şöyle bir örnek verilebilir:

Arsalar aileye ait ise yani babanın ise bu miras sayılır ve önce anneye altıda bir verilir sonra geriye kalan sizindir. kız iseniz ikiye bölünüz.
Soruyu soran erkek isen, üçe bölün ve payın ikisi senin biri onun.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Dedikodunun günahı nedir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Abdestte özürlü hükümleri

Sponsorlu Bağlantılar Abdestte özürlü hükümleri Soru Hocam rahatsızlığım nedeniyle gün içinde birçok kez gaz kaçılıyorum …

İmam nikahında boşanma ve tekrar evlenme

Sponsorlu Bağlantılar İmam nikahında boşanma ve tekrar evlenme Soru Merhaba ben(bayan)5 ay önce sözlümden ayrıldım …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.