Dini Soru / Helaller ve Haramlar / Annemin kalbini kırdım ne yapmalıyım

Annemin kalbini kırdım ne yapmalıyım

Sponsorlu Bağlantılar

Anne Hakkı

Soru

Anneme sürekli bağırıyorum onun kalbini kırıyorum. O da bana hakkını helal etmeyeceğini söylüyor. gidip özür dileyip elini öpemiyorum. Ne yapmalıyım?

Cevap

Anne hakkı Allah’u tealanın hakkından sonra yaratılmış alem içerisinde insan üzerindeki en büyük haktır. Allah cenneti onun rızasına bağlamıştır eğer anne razı ve memnun değilse Allah’da razı olmaz eğer anne razı ise Allah’da razı olur ve kulunu bağışlar. Annenin ve babanın çocuğuna ettiği dualar makbuldür. Bu büyük hakkı düşünerek ona karşı alçak gönüllü ve onu ve mütevazi olmanız ve ondan özür dileyip hakkını helal etmesini istemelisiniz.

Allah-u Teala Kur’an-ı Kerim’de anne ve baba hukuku ile ilgili şöyle buyurmaktadır: “Rabbin ondan başkasına ibadet etmemenizi ve anne babaya iyilik etmenizi emretmiştir. İkisinden birisi yahut her ikisi senin yanında ihtiyarlık çağına ulaşırsa, sakın onlara öf bile deme; onları azarlama onlara güzel söz söyle; onlara rahmet ve şefkat dolu tevazu kanadını ger. Onlara alçak gönüllü ve şefkatli davran ve onlar hakkında dua edip şöyle de: Ey Rabbim, bunlar küçükken beni nasıl yetiştirip büyüttülerse, sen de onlara merhamet et, acı.” (İsra Suresi, ayet 23-24)

Bir başka ayet-i kerimede şöyle buyurmaktadır: “Biz insana anne ve babasını tavsiye ettik anası onu zayıflık üstüne zayıflık çekerek karnında taşımıştır. Onun (memeden) ayrılmasıda iki yıl içinde olmuştur onun için biz insana bana ve ana baba şükret dönüş banadır diye öğüt verdik.” (Lokman Suresi, ayet 14)

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Meni necis midir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Kurana el basarak yemin etmek ve bozmak

Sponsorlu Bağlantılar Soru Ben abdestsiz bir şekilde kurana el bastım bu şekilde olmaz dedim ama …

Çoçuk aldırmak günah mı

Sponsorlu Bağlantılar Çoçuk aldırmak günah mı Soru Ben bir aylık hamileyim çocuğumu aldırmak istemiyorum eşim …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.