Dini Soru / Sorular / Annemle aynı odada yatmak caiz mi

Annemle aynı odada yatmak caiz mi

Sponsorlu Bağlantılar

Annemle aynı odada yatmak caiz mi

Soru

Hocam merhaba
Ben otuz(30) yaşında bekar bir erkeğim.altı(6) senedir ceza evindeydim ve çıkalı bir ay oldu.biz evde üç(3) kişi oturuyoruz.bekar abim otuz altı(36) yaşında annem elli sekiz (58) yaşında.evde üç oda var abim yalnız kalıyor odada bende annemle aynı odada kalıyorum.annemle bu konuda tartıştık.ben anneme onunla aynı odada yatmak istemediğimi söylüyorum.oda bana benimle aynı odada kalmasının bir sorun olmayacağını söylüyor.Ben ikimizin aynı odada yatmasının hem dinen hemde sosyal açıdan sakıncalı olduğunu ayıp olduğunu söylüyorum ama o beni anlamıyor küsüp gidiyor.hocam ben anlatamıyorum eğer siz bu konuda bana yardımcı olursanız o zaman anlar.kendisi hocaların lafına daha çok itibar ediyor bizim lafımıza itibar etmiyor.hocam ikimizin durumu dinen caiz midir yoksa bilmeden bir günah mı işliyoruz.şimdiden cevabınız için teşekkür ederim.

Cevap

Merhabalar kardeşim, islam dini bir mecburiyet olmadığı sürece ergenlik yaşına geldikten sonra çocukların anne ve babanın odasında uyumamaları gerektiğini bildirmiştir. Bunun elbette bir çok mahzurları vardır. Ancak başka bir imkan yok ise ve mecburiyet durumu oluşursa o zaman caiz olur.

Ayeti kerimede izinsiz girmeyi bile hoş karşılamamıştır:
Kendi çocuklarınız ergenlik çağına erdiklerinde tıpkı kendilerinden öncekilerin izin istedikleri gibi her defasında izin istesinler. Böyle yapın. Allah size ayetlerini açıklıyor. Allah bilir, doğru karar verir.” (Nur, 24/58-59)

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiket: Günahımı duyarlar

İlgini Çekebilir

Kötü söz söylemek günah mı

Sponsorlu Bağlantılar Kötü söz söylemek günah mı Soru Dinimize göre bir kişinin kötü söz söylemesi …

Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır

Sponsorlu Bağlantılar Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır Soru Merhaba hocam. Bir gecede birden fazla teheccüd …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.