Dini Soru / Sorular / Arkadaşım hakkını helal etmiyor

Arkadaşım hakkını helal etmiyor

Sponsorlu Bağlantılar

Arkadaşım hakkını helal etmiyor

Soru

Bana hakkını helal etmedi..

Selamun aleykum. Size bir konuda danışmak istiyorum. Allah rızası için yardım edin. Benim hem ev hemde okuldan arkadaşım bana özel olan içimi döktüğüm kağıdımı okumuş. Bu bir zaman sonra kendi isteğiyle değil diğer ev arkadaşım. Dostumla bazı iddialarda bulundu benimle ilgili bende bunları dostuma anlattım. Oda kızın anlattıklarının yalan olduğunu yanlızda o kağıtları okuduğunu itiraf etti.Üzüldüm helallik istedi helal ettim. Dostluğu bitirmek istedim ancak bir daha böyle bir şey yapmayacağını söyledi. Bu olay yaşanalı dokuz ay oldu. Dostluğumuz sürdü sağolsun kötü günlerimde yanımda oldu ona bacım dedim ancak içimdeki şüphe bir türlü son bulmadı. Bende ona mesaj atarak içimdeki şüphenin geçmediğini beni affetmesini artık onunla görüşmek istemediğimi söyledim. Ancak o hakkını helal etmediğini söyledi. Madem güvenmiyordun niye şimdiye kadar kardeş sırdaş gibi davrandığımı sordu. Ben çabaladım içimdeki şüpheye aldırmadan ama artık devam ettiremezdim. Ondan affetmesini istedim güzel bir şekilde anlattım ama helal etmediğini söyledi. Ben Allah’ın huzurna kul hakkıyla gitmek istemiyorum. Ondan beni affetmesini beni anlamasını istedim ama daha ne yapabilirdim ki. Hakkınızı helal edin.

Cevap

Aleykum selam kardeşim. İlk olaydan sonra hatasını anlayıp pişman olmuş ve tekrar bu hatayı da işlememişse onu affetmeniz ve bu şekilde dostluğunuzu sürdürmeniz çok güzel olurdu. Affetmek bağışlamak ve başkalarının kusurlarını örtmek büyüklüktür ve Allah katında büyük bir sevaptır. Ancak hiç olmasa bile küsüp darılmayın eski güven olmasa bile selam ve tatlı sözleri esirgemeyin. O arkadaşınızdan sadece irtibatınızı kesmeniz ise kul hakkına girmez. Ama aranızda helalleşilmesi gereken haklar varsa onlar ayrıdır helalleşmek gerekir. Bunun içinde orta yolu bulmalı, biraz bazı şeyleri yutmalı ve sabırlı olmalısınız. Allah’a emanet olun.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Kedi öldürmenin günahı nedir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Ölümden korkuyorum ne yapmalıyım

Sponsorlu Bağlantılar Ölümden korkuyorum ne yapmalıyım Soru Hocam belki çok saçma olacak ama namazlarımı kılmaya …

Kedi öldürmenin günahı nedir

Sponsorlu Bağlantılar Kedi öldürmenin günahı nedir Soru Selamun aleykum hocam. Kedi öldürmenin günahı hakkında bilgi …

7 Yorumlar

  1. Merhabalar kardeşim. Oluşan teknik bir hatadan dolayı buraya yaptığınız yorumlar silinmiştir. Lütfen eğer tekrar isterseniz bir daha yazar mısınız. Hakkınızı helal edin.

  2. Helel olsun hocam estağfurullah. Sadece söylediklerinizi uzun bir müddet yaptım fakat şüphe duyup güvenmediğim bir dostum olsun istemedim. Ben zor sever zor güveniyorum. Korkuyorum üzülmekten insanlar artık tanınacak gibi değil. Vaktinizi alıyorum kusuruma bakmayın.

  3. Estağfurullah kardeşim her zaman yazabilir ve sorabilirsiniz. Siz kul hakkı ihlal etmedikten sonra başkası istediği kadar helal etmiyorum desin bu sizin suçunuz olmaz. Allah’a emanet olun.

  4. Sağolun hocam. İnşallah Rabbimin cennetle müjdelediği kullardan olursunuz. Sitenizi buldum bulalı içinden çıkmaz oldum. Çok güzel faydalı bir site. Allah tüm emek verenlerden razı olsun inşallah.

  5. Allah sizlerden de razı olsun bu ne güzel dua öyle teşekkür ederim Eğer üye olup sorularınızı sorarsanız hem sizin için hemde bizim için takibi ve cevaplanması daha kolay olur.

  6. Artik bende bu sitenin naçizane bir üyesiyim

  7. Hoşgeldiniz Mazlum kardeşim. Allah ne zalim nede mazlum duruma düşürmesin. Amin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.