Dini Soru / Sorular / Asrı saadette çalışan kadınlar

Asrı saadette çalışan kadınlar

Sponsorlu Bağlantılar

Asrı saadette çalışan kadınlar
Soru

Şifa bint abdillah in zabıta olarak çalışması

Hocam Hz Ömer zamanında şifa bint abdillah i zabıta olarak vazifelendirmiş sorum bunun üzerine bayanların erkeklerin içinde çalışmaları uygun değilken bu zabıta görevi nasıl uygun görülmüştür.

Cevap

Esas olarak kadının çalışması haram değildir. Ayrıca bir çok alanda mutlaka kadına ihtiyaç duyulan yerler vardır. Örneğin tıp alanında, kadın hastalıklarında, kadınlara yönelik polislik ve zabıta gibi durumlar aslında müslümanlar için zaruri şeylerdir. Ama günümüz şartlarında ve ortamlarında caizdir demek istemiyoruz.

Kadınların, bazı ağır işler yerine, el işleri ve maharet isteyen ince işleri, erkeklerden daha iyi yaptıkları bilinmektedir.

Hz. Peygamber devrinde kadınların, çalışma hayatında, özel­likle özel beceri gerektiren el işlerinde faal olarak çalıştıkları anlaşılmaktadır. Hz. Peygamberin hanımlarından olan Zeyneb bint Cahş’ın deri tabakladığı ve bunları kullanılabilecek hale getirmek için diktiği rivayet edilmektedir. Yine Esma bint Umeys’in de ay­nı beceriye sahip olduğu kaydedilmektedir. Kadınların, evciller kadar vahşî hayvan derilerini de işledikleri ve bunlardan kocala­rına elbiseler yaptıkları anlaşılmaktadır. Bu devirde tabaklan­mış deriden, elbise, ayakkabı, mest, üzerinde oturmak için sergi, yatak, minder ve yastık yüzü, sıvı veya katı yiyecekleri koruyan kaplar ve savaş ve barışta çok yaygın olarak kullanılan su kırbası gibi eşyalar yapıldığı düşünülürse, dericiliğin önemi daha iyi an­laşılır.

Dericilik yaptığını tahmin ettiğimiz Rayta bint Abdillah, Hz. Peygamber’e: “Ya Rasûlallah ben zanaatkar bir kadınım, kocamın (Abdullah b. Mes’ûd) ve çocuğumun bir şeyleri yok; zanaatım­la elde ettiğim ürünleri satıyorum” der ve ailesine yaptığı harca­malarının, sevabı olup olmadığını da sorar. Hz. Peygamber, ona: “Onlara yaptığın harcamalarda sana elbette sevap vardır” diye cevap verir.

“Resulullah (s.a.v.), kabiliyet ve eğitim durumlarına göre kadın
sahabelere zaman zaman çeşitli görevler vermiştir. Görev alan kadın sahabelerin başında Şifa binti Abdullah gelmektedir. Zira O, İslam’ın ilk dönemlerinden beri nadir okuma yazma bilen bayanlardan biridir. Şifa binti Abdullah’ın öğretmenlik yaptığını bizzat Resulullah (s.a.v.) ‘ın ifadelerinden öğreniyoruz. Şifa binti Abdullah’ın okuma yazma bilmesi aynı zamanda O’nun çarşı pazarı denetleme görevini üstlenmesini de sağlamıştır. Bu görevin Hz. Ömer (r.a.) döneminde verildiğine dair bilgiler de bulunmaktadır. Zira Hz. Ömer, Şifa’ya çok değer verir ve her zaman O’nun görüşlerine başvururdu.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan İnternetten altın alıp satmak caiz mi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

İnternetten altın alıp satmak caiz mi

Sponsorlu Bağlantılar İnternetten altın alıp satmak caiz mi Soru Selamün Aleyküm. hocam katılım bankası hesabında …

Yemin bozmak günah mıdır

Sponsorlu Bağlantılar Yemin bozmak günah mıdır Soru Su gunahi islemeyecegim diye yemin ettim ama bozmak …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.