Dini Soru / Sorular / Ayetel kürsi okumanın fazileti

Ayetel kürsi okumanın fazileti

Sponsorlu Bağlantılar

Ayetel kürsi okumanın fazileti

Soru

Merhabalar, bir alışkanlık edindim yatmadan önce ayet’el kürsi okuyorum 5-6 yıl oldu 1 gün bile eksiltmedim bu duanın bana ne faydası olmuştur? Tek bildiğim her okunduğunda bir melek inmesi ve sabaha kadar koruma olması ve hiç kötü rüya görmedim. Bi yerde 300 küsür defa bu duayı okuduktan sonra bazı duaların faydası olduğunu duymuştum ben o 300 ü çoktan geçtim önerebileceğiniz bir dua var mı?

Cevap

Merhabalar. Bu ayet hakkında onlarca hadis vardır. Bir ibadetin en değerli hali az bile olsa sürekli olmasıdır. Bu okumana devam et. Ne kadar olduğunu önemseme hedefin ömür boyunca okumak olsun. Hiç olmasa bile her harf için Allah sana 10 sevap verir bu bile yeterli değil midir.

Ayetel Kürsi Hadisleri

– Hz. Muhammed (S.a.v.) şöyle buyurmuştur: “Her şeyin bir şerefi var. Kur’an-ı Kerim’in şerefesi de Bakara suresidir. Bu surede bir ayet vardır ki, Kur’an ayetlerinin efendisidir: “Ayetü’l Kürsi”. (Tirmizi, Kütüb-i Sitte)

– Peygamber Efendimiz (S.a.v.) şöyle buyurmuştur: ”Yatağına geldiğin vakit Ayetel Kürsi’yi oku, muhakkak ki Allah Teala sana bir melek müekkel kılar, sabaha kadar seni şeytanın şerrinden muhafaza eder.”

– Peygamber Efendimiz (S.a.v.) şöyle buyurmuştur: “Her kim Ayetel Kürsi’yi ve Bakara Suresinin sonunu sıkıntılı (kederli) anında okursa Allah ona yardım eder.”

– Peygamber Efendimiz (S.a.v.) şöyle buyurmuştur: “Sen Ayetel Kürsi’den neredesin? O herhangi bir yemek veya katık üzerine okunursa mutlaka Allah. o yemek ve katığın bereketini çoğaltır.”

– Hz. Peygamber (S.a.v.) , Übey b. Kâ‘b’a “Allah’ın kitabından hangi ayet en büyüğüdür” diye sorup “Ayetel Kürsi’dir” cevabını alınca onu tebrik etmiştir. (Müslim, Müsâfirîn)

– Evinde, Fatiha ve Ayetel Kürsi okuyana, o gün cin ve şeytan zarar veremez. Nazar değmez. (Deylemi)

– Her farz namazdan sonra Ayetel Kürsi’yi okuyanın Cennete girmesi için hiçbir engel yoktur. (Nesai)

– Ayetel Kürsi ayetlerin seyyididir. Bir yerde okununca şeytan orada tutunamayıp mutlaka çıkar. (Hakim)

– “Cibril bana geldi. Cinden bir ifrit sana tuzak kurmak istiyor. Yatağına girdiğin zaman Ayetel Kürsi’yi oku. Yani yatmadan evvel Ayetel Kürsi’yi oku.”

– “Uyurken ayetel kürsi okuyana şeytan yaklaşmaz.”

-Peygamber Efendimiz (S.a.v.) Bakara Suresi’nin sonunu (Amener Rasulü) ve Ayetel Kürsi’yi okuduğu zaman gülerdi ve “Onlar Arş’ın altındaki, Rahman’ınhazinesindendir.” buyururdu. (Suyuti)

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Ölümden korkuyorum ne yapmalıyım başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Ölümden korkuyorum ne yapmalıyım

Sponsorlu Bağlantılar Ölümden korkuyorum ne yapmalıyım Soru Hocam belki çok saçma olacak ama namazlarımı kılmaya …

Kedi öldürmenin günahı nedir

Sponsorlu Bağlantılar Kedi öldürmenin günahı nedir Soru Selamun aleykum hocam. Kedi öldürmenin günahı hakkında bilgi …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.