Dini Soru / Sorular / Babanın haksız bedduası tutar mı

Babanın haksız bedduası tutar mı

Sponsorlu Bağlantılar

Babanın haksız bedduası tutar mı

Soru

hayırlı sabahlar. Bugün kadir gecesi sebebiyle ibadet etmek için Hacı Bayram Veli camiiye gittik. Cami çıkışında kalabalıktan babamı bulamadık ve babam sinirlendi. Ufak bi tartışma yaşadık. Babama cevap verdim ama kötü bi şey söylemedim. Oda sinirlendi beni camiide tekmelerle dövdü. İnsanlar gelip ayırdı (25yasindayim) bana agza alinmayacak kufurler etti. Kafir dedi. Ve bela okudu bana. Baba bedduasi tutar diyorlar. Bedduasi tutar mi? Birdaha yuzune bakmayacağım diye yeminler ettim bana günah olur mu? Babamin bu bana yaptığının günahı var mi?

Cevap

Hayırlı günler
İslam dininde anne ve babaya karşı son derece saygılı olınması gerektiğini emretmiştir. Anne ve babanın hayır dualarını almak için özel çaba sarf etmeliyiz bedualarından sakınmalıyız. Ancak haksız yere alınan beduadan sorumlu değiliz. Anne ve babaya hürmette kusur etmedikçe bu bedua geçerli olmaz şüphesiz Allah herşeyin iç yüzünü bilendir. Ebeveynler evladı üzerinde sonsuz tasarrüfa sahip değiller haksız bedua bu yüzden heçerliliği yoktur. Ancak sizin babanızı red etme veya karşı çıkmanız dinimizde uygun görülmeyen bir davranıştır. Güzel bir dille babanızı sakinleştirin bu mümkün değilse susmanız daha hayırlı olur. Allah yardımcınız olsun inşallah.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Burun ameliyatı caiz midir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiket: Babanın bedduası tutarmıB

İlgini Çekebilir

Kötü söz söylemek günah mı

Sponsorlu Bağlantılar Kötü söz söylemek günah mı Soru Dinimize göre bir kişinin kötü söz söylemesi …

Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır

Sponsorlu Bağlantılar Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır Soru Merhaba hocam. Bir gecede birden fazla teheccüd …

4 Yorumlar

 1. Babanın eşine ve evladına hakaretleri şiddetinin günahı nedir ?

  Selamun Aleyküm hocam size daha önce yazdığım sorularda cevap alamadım lütfen beni iyi dinleyin bunalımdayım sizden başka derdimi anlatçak kimsem yok. Hocam babam bana salak gerizekalı senin salak olduğunu biliyodum gibi böyle laflar kullanıyor bugün o kadar bunaldım ki bunları aramızda büyük toplumca kabul edilmeyecek sözler olduğu için değil isteyerek yermek can sıkmak için söylüyor. Ben 21 yaşında bir kızım aileme elimden geldiğince yardım ediyorum hatta her konuda yardım ediyorum ama babama yaranamıyorum bugün canımı öyle sıktı ki çok beddua ettim çok yanlış biliyorum beddua gelir bana döner ama çok canımı sıktı sen sus seni öyle döverim ki seni kimse tanıyamaz gibi laflar söylüyor ben ahlaksız hiçbirşey yapmadım birdaha söylüyorum bunları basit sorunlarda yapıyor şimdi hocam ben napim yani napim içimdeki öfkeye sahip olamoyorum anne babaya itaat iyi davranmak lazımken kalbi taş gibi merhametsiz bu adama nasıl merhamet gösterilir benim özgüvenimi hayata bakışımı olumsuz etkileyen bu insanla napim ben lütfen bana yardımcı olun ..
  Hayırlı geceler hocam

  • Aleykum selam hanım kardeşim. Allah her kulunu farklı bir şekilde imtihan eder. Bugün seninde imtihanın budur. Sen hayırlı bir evlat olmaya devam et. Baban her ne kadar sorun çıkaran birisi ise de ona karşı sabırlı olmalısın. Bu imtihanı başarman belkide sana bir cennet vesilesi olabilir. Buna bu göz ile bakmalısın. Allah’a emanet ol.

 2. bunu okuyorak kimse isyan etmesin öncelikle bunu söyliyim Allah bizleri yarattı o kadaar nimet verdi ona asla isyan etmeyin
  sorularım ise alt taraflarda yazıyor
  icimde isyan etmemi isteyen bir seyler var 
  hisler var
  düşünceler var
  soruların bi cevabının imtihan olduğunu biliyorum icimdeki isyan hislerinin o düşüncelerinin sorularının ne olduğu konusunda,
  mesela neden bazı insanlar tecavuz e uğruyor  namusları gidiyor o kadar aci çekiyorlar i gunu unutmuyorlar travmalar yaşıyorlar bussuru hastalık yaşıyorlar cinsellikten korkar hale geliyorlar ?
  Bazı insanlar kız erkekle erkek kizla evlenirken cinsellik aşk gibi hisler varken dünyada ,
  birini sevip asik olup evlilik yoluna giderken onla engeller çıkarsa onu unutup başkasını severken fakir de olsa cok zor seyler de yaşasa evsiz de olsa aç sa olsa yetim de olsa aşık olurken bazı insanlar evlilik düşünmüyor çünkü aşık olduğu kisi ayni cinsten ve ondan kaçmak istediği bu duyguları gizlediği sakladığı aşktan cinsellikten olan seyler den aynı cinsle olmayacağı icin kaçtığı icin depresyona giriyor bir omur askı sevgiyi tatsa da bu onun bi yerlerde sakladığı sırrı haline geliyor başkaları evlenirken çocuk sahibi olurken yada asik olup aci da çekse üzülse de unutmaya calissa da aynı cins olmazken o aynı cinsine asik olup kendi cinsinden birine bu tarz duygular besleyip bunu içine gömdüğü icin de belki de ağlayarak depresyona girerek içinde saklayıp gizleyerek yaşıyor  ? yani neden bu duyguları yaşıyor lar da sonra boyle depresyon gibi kötü seyler yaşıyorlar isteseler depresyona girmezler de o degil sorduğum tam olarak 
  evet imtihan bunlar bazı insanlar neden bu kadar zorluk yaşıyorlar bazilari parayla imtihan olunurken neden bazialri bu kadar aci şeylerle imtihan oluyorlar bakın gercekten isyan  istemiyorum içimde bu seyler var Allah adaletsiz olduğu düşünceleri var hisleri var sadece şeytandan demeyin bunu zaten biliyorum dedigim sey merhale adalet gibi kavramlarla ilgili  içimde bu şekilde düşünceler var ben de istemem haksızlık demeyi haksızlık olduğunu söylemeyi icimdeki bi seyler bunlari söylüyor  :(((
  bu arada yaşimi da soyliyeyim 17 yaşındayım bunlari dusunmemin yasimla bi ilgisi bağlantısı var mi?

 3. Tecavüze uğrayan kişinin namusu gitmez. Asıl namussuz olan kişi tecavüz eden kişidir. Böyle ağır bir imtihandan geçen kişi sabırlı olmalı, iradesine sahip çıkmalıdır. Mutlaka bir uzman doktordan yardım istemelidir. Başına gelen musibetten isyan etmemelidir. Bunu yapan kişinin zalim olması ile Allah’ın adaleti arasında bir bağ yoktur. Allah, asla zulmü ve fuhşu istemez ve haram kılmıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.