Dini Soru / Sorular / Bankaya kredi borcu olan zekat verir mi

Bankaya kredi borcu olan zekat verir mi

Sponsorlu Bağlantılar

Bankaya kredi borcu olan zekat verir mi

Soru

Banka kredisiyle aldığımız çok şükür 2 adet evimiz var ve bununla beraber kredi borcumuz var. Ben şu an çalışmamak tayım ama çalıştığım dönemde kıdem tazminatımı aldım. O da şu an banka da bir ihtiyaç anında kullanmak için tutuyorum. Eşime yardım olması için elimden geleni yaptığımı umut ederken zekat konusu aklıma geldi. Acaba bana ait olan para için zekat vermem borcumuz varken gerekir mi ve vermem gerekli ise bu parayı verdiğimi eşimle paylaşmam gerekir mi? Teşekkür ederim.

Cevap

Selamun aleykum. Bankadan kredi almanın vebali çok büyüktür. Hanefi mezhebinin görüşüne göre bu şekilde borçlu olanlar bu borçlarını zekattan düşebilirler. Zekatta her eş kendi malından ve zekatından sorumludur. Zekat vereceğini eşine söyleme mecburiyeti yoktur.

İki, üç, dört veya beş yıl gibi uzun vadeli taksitle araba veya ev satın alan bir kimse, borçlu sayılır. Hanefi mezhebine göre, borç, ister hemen ödenecek bir borç isterse tecilli bir borç olsun, zekât miktarından düşülür. (bk. İbn Abidin, Reddu’l-Muhtâr, Meymeniyye tab., II/6; Kâsânî, Bedâyi’, Kahire 1327, II/11)

Ancak bazı âlimler, uzun vadeli borçların zekâtı düşürmeyeceği görüşüne varmıştır. Özellikle Şafii mezhebi ve Ahmet b. Hanbel’den nakledilen bir görüş bunu desteklemektedir. Ayrıca sahabenin büyüklerinden bu görüşü ileri sürenler de olmuştur.

Bu açıdan, uzun vadeli borcu olan kimse, taksitlerini vadesi geldiğinde düzenli bir şekilde ödeme imkânına sahipse, elinde bulunan nisap miktarı malın zekâtını vermesi ihtiyaten güzel olur. Çünkü günümüzde insanlar borçlarını on, on beş yıla kadar yayabilmektedirler.

Böyle olunca yıllık verilen zekât hesaplandığında bu uzun vadeli borçlar, genel itibariyle nisap miktarını düşürmektedir. Bunun sonucunda Müslümanlar, her yıl zekât ve kurban vermekten mahrum kalmaktadırlar.

Buna göre yıllık borcu hesaplayıp geriye kalan nisap miktarı maldan zekât vermeyi tercih etmek, zekâtın ruhuna uygun düşecektir.

Sorularla İslamiyet

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Yemin bozmak günah mıdır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

İnternetten altın alıp satmak caiz mi

Sponsorlu Bağlantılar İnternetten altın alıp satmak caiz mi Soru Selamün Aleyküm. hocam katılım bankası hesabında …

Yemin bozmak günah mıdır

Sponsorlu Bağlantılar Yemin bozmak günah mıdır Soru Su gunahi islemeyecegim diye yemin ettim ama bozmak …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.