Dini Soru / İlim-Bilgi-Nasihat / Barışmak için dualar

Barışmak için dualar

Sponsorlu Bağlantılar

Barışmak İçin Dua, gönüllerden geçen her türlü sevgi, barış ve mutluluklar için dua etmektir. İnsan küskünlüğü bitirmek için barışmaya çalışması kalbindeki merhametinden gelmektedir. Barış Allah’ın Es-selam ismininde bir anlamıdır. Verilen selamın bir anlamı da barış dilemektir. Dilediği kimse ile barışı sağlamak ve dargınlığı bitirmek için aşağıdaki dualardan istifade edilebilir.

Barışmak İçin Dua;

“Bismillahirrahmanirrahim

Rabbena la tüziğ gulubena ba’de iz hedeytena ve heb lena min ledünke rahmehinneke entel-vehhab Rabbena inneke camiunnasi liyevmilla fihinnellahe la yuhlifül-miad.” Bu duayı ne zaman ihlas suresi ile okunursa Allah en hayırlısı bilen ve ayrı kalanları buluşturur, okunmaya devam edilmelidir.

Dargın olanların barışmasında çok etkili bir dua olan ve düşmanları üzerine de okunursa da dost edinilir. Niyet edilen kişinin de muhabbetini kazanır.

“Bismillahirrahmanirrahim”

“Ya Halimü ze’l-enati fela yuadilühü şey’ün min halkıh” duasını her gün tatlı bir şeyin üzerine 21 defa okuyup üflenerek niyet ettiği kişiye yediren kimse, dargınsa barışır, düşmansa dost olur ve onun tarafından muhabbetini kazanır.

Kişilerin, devamlı sosyal ilişkiler içerisinde olan insanların, güvende ve huzurlu bir hayat sürdürebilmesi için bu ilişkileri bir meskende dahi sürdürmesi gerekmektedir. Yüce Allah, “aralarınızı düzeltin” buyurmuşlardır. Peygamberimiz (a.s) de ashabının iyi ilişkilerde bulunmasını, birbirine sevgili ve saygılı olmalarını ve beraberlikler olmasını istemiş, bu konu üzerinde Allah’a şöyle dua etmelerini öğretmiştir;

Barışmak İçin Dua

“Bismillahirrahmanirrahim

Allahümme ellif beyne kulubina ve aslih sübüles-selami ve neccina minez-zulümati ilen-nuri ve cennibnel-fevahışe ma zahara minha ve ma betane. Allahümmehfazna fi esma’ına ve ebsarina ve ezvacina.” Allah’ım! Kalplerimizi birleştir. Bizleri ayrılığa düşürme. Aramızı ve sosyal ilişkilerimizi düzelt. Bizi doğru yola ilet. Bizi şirk, küfür ve nifak karanlıklarından kurtar, iman ve islam aydınlığına çıkar, bizi her türlü çirkinlik ve edepsizliğin açığı ve gizlisinden uzaklaştır. Allah’ım Kulaklarımızı, gözlerimizi ve eşlerimizi her türlü kötülükten ve günahtan koru.

Rasulullah (sallallahu aleyhi ve sellem); Birisinde hüzün ve keder olunca şöyle söylesin buyurmuşlardır;

“Bismillahirrahmanirrahim”

Allahümme inni abdüke, ebnü abdike, ebnü ümmetike nasiyeti biyedike, madin fiye hukmüke, adlün fiyye kadaüke, eselüke bikülli ismin hüve leke semmeyte bihi nefsike, ev enzeltehu fi kitabike, ev allemtehu ehaden min halkıke, ev este’serte bihi fi ilmi’l-gaybi indeke en tec’ale’l-kur’ane’l-azimi rabia kalbi, ve nura sadri, ve cilae hüzni, ve zehebe hemmi. Allah’ım! Ben Senin kulunum, senin kulunun oğluyum, ümmetinden biriyim. Kaderin Senin elinde. Benim hakkımda Senin hükmün geçerli, takdir ettiğin adalettir. Yüce Zatının işittiği, kitabında indirdiğin, yarattıklarından birine öğrettin veya gayb bilgisi kendi tercih ettiğin isminle Senden dilekte bulunuyorum! Yüce Kur’an-ı kalbimin baharı, gönlümün nuru ve üzüntümün cilası kıl! Üzüntümü gider!

Bu duayı söyleyenden Allah üzüntü ve kederini giderir, yerine sevinç getirir. Buyurdu.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Nasip Duası başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiket: barismak icin dualar zikirler

İlgini Çekebilir

Nasip Duası

Sponsorlu Bağlantılar Nasip duası, insanların çokça istediği ama bir türlü olmadığı bazı işlerinin olması için …

Cünüpken Oruç Tutulurmu

Sponsorlu Bağlantılar Cünüp iken oruç tutulabilir ancak bu cünüp olma şekline bağlıdır. Eğer uykusunda ihtilam …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.