Dini Soru / Sorular / Bayanlarda gusül abdesti nasıl alınır

Bayanlarda gusül abdesti nasıl alınır

Sponsorlu Bağlantılar

Bayanlarda gusül abdesti nasıl alınır

Soru

Sormak istediğim sorular var hocam.

Bayanlarda gusül abdest nasıl alınır? Nasıl alınmalıdır?
Tüyler abdest yokken temizlenir mi?
Abdestte dikkat etmemiz gerekenler neler?
Sünnet olanlar neler?
Normal abdest almak sünnet diye biliyorum acaba bu abdesti banyodan önce mi yoksa gusülden önce yada sonra mı almalıyız?
Birde benim adetim mesela geçen ay on güne yakın sürdü kahverengi lekeyle birlikte ancak bu ay on gün olmadan lekeyle birlikte bitti ancak ben bugün de bekledim dün bitmişti. Biri bana dedi ki evlilik hayatında önemli bir mesele takip et saati falan dedi. Ben bittiği saati nerden bilipte abdest alacağım. Namazlarımı nasıl kılacağım kazaya kalıyor bu sefer de çünkü saat 2 de bitse ben işteyim nasıl gelip hemen abdest alacağım?
Bunlar konusunda bilgilendirirseniz sevinirim hocam. Şimdiden rabbim razı olsun inşaallah.

Cevap

Selamun aleykum hanım kardeşim. Sorularını sırasıyla madde madde cavaplamaya çalışalım:

– Bayanlarda gusül abdest nasıl alınır? Nasıl alınmalıdır?

Gusül abdesti kadın ve erkeklerde aynı alınır aralarında hiç bir fark yoktur. Gusletmek, yani boy abdesti almak isteyen bir kişi önce besmele okur ve : “Niyet ettim Allah rızası için gusül abdesti almaya” diye niyet eder. Elleri bileklere kadar yıkadıktan sonra edep yerlerini temizler. Bundan sonra sağ avucuyla ağzına üç kere su alır ve her defasında ağzını boğazına kadar gargara şeklinde çalkalar. Oruçlu ise boğazına su kaçmamasına dikkat eder. Sağ avucuyla burnuna, genzine kadar üç defa su çeker, her defasında sol eliyle burnunu temizler. Bundan sonra tıpkı namaz abdesti gibi abdest alır.

Abdest aldıktan sonra önce başına, sonra sağ, daha sonra da sol omuza üçer defa su döker ve vücudunu yıkar. Suyu her döküşte elleriyle vücudunu iyice ovuşturur. İğne ucu kadar kuru yer kalmaksızın vücudun her tarafını güzelce yıkar. Gusülde bıyık, saç ve sakal diplerine suyun iyice işlemesi için ovuşturulur. Göbek boşluğu, küpe delikleri dikkat edilerek yıkanır. Böylece gusül abdesti almış oluruz.

– Tüyler abdest yokken temizlenir mi?

Gusül abdesti almadan önce erkekler tıraş olabilirler. Kadınlarda özel tüy temizliklerini bu durumda yapabililer bunun herhangi bir sakıncası yoktur.

– Abdestte dikkat etmemiz gerekenler neler? ve Sünnet olanlar neler

Bu konuda kısaca sünnetlere riayet edilmesi gerekir. Gusül abdestinde ki sünnetler ise şöyledir:

Gusül Abdestinin Sünnetleri:
1. Gusle niyet etmek.
2. Besmele ile başlamak.
3. Bedenin bir tarafında pislik varsa onu önceden güzelce temizlemek.
4. Avret yerini yıkamak
5. Gusülden evvel abdest almak.
6. Bedenine üç defa su dökmek ve suyu bedenin her tarafına ulaştırmak.
7. Su dökünmeye baştan başlamak, sonra sağ omzuna, sonra sol omzuna dökmek ilk defa döktüğü zaman bedeni ovmak ve suyu bedenin her tarafına ulaştırmak.
8. Ayağının olduğu yere su birikirse, abdest aldığı zaman ayak yıkamasını sonraya bırakmak.

– Normal abdest almak sünnet diye biliyorum acaba bu abdesti banyodan önce mi yoksa gusülden önce yada sonra mı almalıyız?

Guslün sünnetlerinde izah ettiğimiz gibi normal abdesti gusülden önce almak sünnettir.

– Adet bitimi hakkında

Adetin bitimi akıntının artık tam olarak bitmesidir. Bu akıntının artık beyaz olacak bir renge dönüşmesi veya kesilmesi ile bilinir. Adetin en fazla süresi 10 gündür. 10 günden önce biten adet olursa artık süreyi 10 güne tamamlamak yanlıştır. Bitme süresi ise saat ve dakika olarak takip etmek yerine kalbinizin o anda mutmain olduğu şekilde hareket edin. Yani evet şu vakitte şu anda bitmiştir diye emin olunca artık gusül alırsınız.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan İnternetten altın alıp satmak caiz mi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiket: Abdes nasıl alınır

İlgini Çekebilir

İnternetten altın alıp satmak caiz mi

Sponsorlu Bağlantılar İnternetten altın alıp satmak caiz mi Soru Selamün Aleyküm. hocam katılım bankası hesabında …

Yemin bozmak günah mıdır

Sponsorlu Bağlantılar Yemin bozmak günah mıdır Soru Su gunahi islemeyecegim diye yemin ettim ama bozmak …

2 Yorumlar

  1. Bütün yazdıklarınız için Allah razı olsun.. ancak 10 günden önce biten adet olursa 10 güne tamamlamak yanlış olur derken hocam yani ne zaman bittiğini mesela bilemiyorum dün bittim diye gusül aldım ancak az da olsa kahverengi leke gelmiş bugün namazları kılamadım şimdi ne zaman bittiğini bilmediğim için namazlarm kazaya kalıyor mu yine 10 gün içinde bitme ihtimali olduğu için kazaya kalmıyor mu anlayamadm?

  2. Ne zaman bittiğinin işaret bu tür lekelerin tamamen kesilmesi ile bilinir. Kendi durumunuza alışırsınız bir kaç ay içinde eğer yeni evliyseniz bu etkilemiş olabilir ama düzelir bir süre sonra. 10 gün dolmadan adetin bittiğini sanıp guslettikten sonra tekrar lekelenmeler olursa bu adetin daha bitmediği manasına gelir. Eğer bittiği halde bitmediğini sanarak gusül almamışsanız o zaman kılamadığınız namazları kaza etmelisiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.