Dini Soru / Sorular / Bayanların çalışması günah mı

Bayanların çalışması günah mı

Sponsorlu Bağlantılar

Bayanların çalışması günah mı

Soru

Hocam ben şehit çocuğuyum bayanım babamdan dolayı iş hakkı verildi bende memur oldum evlendm eşim çalışmama bişey demiyor hayat müşterek dedik 4 yıl bitecek işe gireli bi yerde okudum ki koca izin versede çalışmaya günahıma ortak oluyormuş bayanların çalışması neden günah bi yerden kazanalım derken bi yerden kaybedioruz bu devirde asgari ücretle geçim etmek zor nasl bişey nasl günah oluyor ?

Cevap

Selamun aleykum. Erkeğin ve kadının fıtratı ayrıdır. Erkek fiziksel olarak güçlü ve dayanıklıdır, oysa kadın fiziksel ve ruhsal olarak zayıf ve dayanıksızdır. Bu, kadına bir hakaret değildir. Bunun açılımı; erkekten aşağı kesinlikle değildir ancak kadın narindir. Yani hem evde evin işleri, çocuklar, hem de dışarıda çalışmak kadın için ağırdır. Allah, kadının; evinde kocasına ve çocuklarına hizmet ederek, Allah yolunda bir ömür geçirmesini istiyor. Kadının en önemli görevlerinden biri, salih evlat yetiştirmektir. Hangi kadın bunu başarabilirse ya da başaramasa da bu uğur için çabalarsa, cehennemden kendini kurtarabilir. Ancak dünya için bir işte çalışması kadın için; biraz daha fazla eşya, belki bir ev daha almaya yardım, daha fazla israfa girmek içindir. Elbette erkeğin işi yoksa ya da maaşı azsa kadın da harama girmeden, eşi iş bulana kadar çalışabilir.
Aslında kadınlar, bitmek tükenmek bilmeyen, dünyevi arzularına kavuşmak için ev işlerinin, çocuklarının yanına ek olarak, biraz da dışarıda çalışarak, Allah’ın ve peygamberin (sav), kendilerinden asla istemediği işe yelteniyorlar. Kendilerine eziyettir bu, ama artık devir o hale getirildi, gereksiz lüks hayatlar için.
Halbuki efendimizin evinde hasır bir halı, bir yastıktan başka bir eşya yoktu ama dünyanın en mutlu, en mükemmel yuvası peygamberimizin (sav) yuvası oldu. Demek ki paranın azlığı, mutlu yuvaya engel değilmiş. Bu da bunun ispatıdır.
Selam ve dua ile.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Kötü söz söylemek günah mı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Kötü söz söylemek günah mı

Sponsorlu Bağlantılar Kötü söz söylemek günah mı Soru Dinimize göre bir kişinin kötü söz söylemesi …

Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır

Sponsorlu Bağlantılar Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır Soru Merhaba hocam. Bir gecede birden fazla teheccüd …

2 Yorumlar

  1. Elbette ama insanoğlu belkide doyumsuz okumakta okumamakta malesef suç bu devirde…peki hocam ben şimdi çalıştığımn günahı cekecekmiyim dinimize caiz olmadığı için bunun azap mi karşılığı

  2. Hayır, öyle düşünmeyin. Gerekli ise helal bir ortamda çalışın ama dediğimiz gibi bir kaç eşya fazla almak, eşyayı yenilemek, araba almak vs için kadın çalışamaz. Allah, evi geçindirme yükünü tamamiyle ve sadece erkeğe vermiştir. Kadın çalışmak zorunda değildir. Zaten evde de çalışıyorsunuz. Şunu da bilin ki, evinizde bir toz tanesi kaldırmanıza dahi sevap vardır. Yani kadın evde diye çalışmıyor denemez, çocuk bakmak zaten başlı başına bir sektör haline gelmiştir. Kadın bütün bunları evinde yapmakla hem sevap kazanıyor hem haramlara girmiyor hem de salih evlat sayesinde cehennemden kurtulabilecektir. Selametle.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.