Dini Soru / Sorular / Bayanların çalışması günah mıdır

Bayanların çalışması günah mıdır

Sponsorlu Bağlantılar

Bayanların çalışması günah mıdır

Soru

Hocam bayanların çalışması uygun değil mi şu an yüzde seksen nerdeyse bayanlar çalışıyor bende devlet memuruyum..birde muhabbet kuşum var hocam kuş beslemek günah mı sonuçta muhabbetler dışarıda yaşayabilecek hayvan değil diye düşünüyorum ama siz daha iyisini bilirsiniz.

Cevap

İslam kadının çalışmasına ve rızkını temin etmesine kesinlikle bir yasak koymamıştır. Bir kadın çalışabilir, kazanabilir ve servet sahibi olabilir. Cömert, hayırsever ve sadaka veren bir kadın olabilir. Bunun için islamda herhangi bir engel yoktur.İslamın engel olarak koyduğu şey kadınlığın zarar görmesidir. Çünkü bir kadın Allah katında çok değerlidir. Özellikle neslin yetiştirilmesi açısından çalışan kadınların asli ve fıtri görevlerinden uzaklaşmış olurlar.

Kadının çalışması ile alakalı olarak şu üç tespiti yapabiliriz:

1- Kadının fiilen bulunması zorunlu alanlar vardır. Tıp da bunların başında gelmektedir. İnsan sıhhati ile alakalı her branş, kadının da o branşta bulunmasını gerektiriyor.

2- Kadının, şu veya bu nedenle çalışması zorunlu olabilir. Rızkını temin etme zorluğu veya kendisinin takdir edeceği bir zorunluluk, kadını çalışmaya mecbur edebilir. Bu da olur diyeceğimiz alanda kalmaktadır. Bu durumda Müslüman hanım, en zararsız, en az yıpratan işi tercih eder ve çalışır. Buna da zaruret dairesi içinde tutabiliriz.

3- Kadın çalışınca ne oluyor? Ya da kadının çalışmasını sürekli canlı bir konu olarak önümüze getirenler ne amaçlıyorlar? Bunu düşünmemiz gerekmez mi? Mesele sadece kadının da para kazanması ile sınırlandırılabilecek kadar basit görülebilir mi?

– Kadının çalışması, erkeğe göre daha narin olan bedeninin yıpranması demektir. İşin sekreterlik veya santralde görevli olması ile bu sonuç değişmiyor. Bedeni yıpranan kadın insanlık için bir kayıptır.

– Kadının çalışması, doğum oranının azalması demektir. Ne kadar doğurma yanlısı olursa olsun, çalışan kadın zor doğurur.

– Kadının çalışması, doğurduğu çocuğu istediği gibi büyütememesi demektir. Ya eksik büyütecek ya da anne olmayan birine çocuğunu büyüttürecek. Kreşe, anaokuluna ve okula annelik yaptıracak. Bu da olduğu gibi zarardır. Kimse, anne gibi anne olamaz.

– Kadının çalışması, eşi açısından yetersiz bir kadınla yaşama sonucunu getirecektir. Bu da, aile içi sorunları ateşleyecek, erkeği kadın düşmanı, kadını erkek düşmanı yapacaktır. Elinde, hesabında parası olan kadınla, eşinin kazancını yiyen kadının psikolojisi aynı değildir. Gencecik kızlar, daha baliğa olmadan boşandığında nasıl yaşayacağını hesaplayarak diploma sahibi olmayı düşünüyorlarsa önümüzde ciddi bir sorun var demektir. Neden ne olursa olsun, çalışan her kadın Ümmet için bir kayıptır.

İkinci olarak sorduğunuz soruya gelince, yaratılışı itibariyle özgür olması gereken hayvanların evde hapsedilerek beslenmeleri mekruhur. Bu bir nevi onlara yapılan zulüm demektir. Muhabbet kuşu olsun veya başka bir hayvan olsun nerede yaşaması gerekiyorsa o yerde yaşamalıdır. Allah’a emanet olun.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Kötü söz söylemek günah mı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Kötü söz söylemek günah mı

Sponsorlu Bağlantılar Kötü söz söylemek günah mı Soru Dinimize göre bir kişinin kötü söz söylemesi …

Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır

Sponsorlu Bağlantılar Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır Soru Merhaba hocam. Bir gecede birden fazla teheccüd …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.