Dini Soru / Sorular / Bayılmak guslü gerektirir mi

Bayılmak guslü gerektirir mi

Sponsorlu Bağlantılar

Bayılmak guslü gerektirir mi

Soru

Dinimizce bayılan bir kişi ne yapması gerekmektedir ? Bayılmak guslü bozar mı ? Bayılan bir kişinin gusül abdesti alması gerekir mi dinimizce hükmü nedir Kısaca bilgi verir misiniz ?

Cevap

Değerli kardeşim,
dinimize göre her ne sebeple bayılmış olursa olsun bayılmak, gusül abdesti gerektirmez. bayılmak, orucu bozar ve abdesti bozar. gusül abdesti gerektiren haller;
-Cünüp olunca, hayz ve lohusalık durumunun bitişinde gusletmek farzdır. Kadında hayz biter bitmez cünüp olursa tek gusül abdesti alması yeterli olur. Önce cünüp olsa cünüpken hayz olsa isterse beklemeden gusül abdestini alır veya hayz bitince ikisi için bir defa gusül abdesti alması yeterli olur.
-Penisin ucu, sünnet derisi altındaki yuvarlak kısım kadının haznesine girerse meni gelmese bile hem erkek hem kadın cünüp olur.
-Erkekte şehvetle koyu meni gelmesi durumunda, kadının ise sarı koyu meni şehvetle yerinden çıkarsa iki kişi de cünüp olur.
-Rüya esnasında şehvetlenip uyandığı sırada meni geldiğini gören kişi cünüp olur. Rüyada ilişkide bulunduğunu görse ve uyandığında meni gelmemiş olsa gusletmeye gerek yoktur. Fakat kadının menisinin içeri akma ihtimaline karşı gusletmesi bazı alimlerce tavsiyede bulunulur.
-Şehvet sırasında harekete geçen meni idrar yolunda kalsa ve daha sonra şehvetsiz olarak dışarı çıksa yinede gusül abdestinin alınması gerekir. İdrar yaptıktan sonra veya biraz uyuduktan sonra çıksa gusletmeye gerek yoktur.
Mastürbasyon gusletmeyi gerektirir.
C-ünüp olup idrar yapmadan gusleden kişiden idrar yaptıktan sonra tekrar şehvetsiz olarak meni çıksa tekrar gusletmesine gerek vardır. Bu yüzden cünüp kişi idrarını yaptıktan sonra gusletmesi daha uygundur.
Kadına makattan yaklaşmak haramdır. Fakat bu haramı işleyip kadına makattan yanaşan kişi eğer girdiği halde meni gelmediyse yinede gusletmesi gerekir.
-Rüyasında iltiham olduğunu hatırlamasa bile çamaşırında meni gören kişi ihtiyaten gusül abdesti alır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Kötü söz söylemek günah mı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiket: bayılanlar gusul gerektirirmi

İlgini Çekebilir

Kötü söz söylemek günah mı

Sponsorlu Bağlantılar Kötü söz söylemek günah mı Soru Dinimize göre bir kişinin kötü söz söylemesi …

Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır

Sponsorlu Bağlantılar Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır Soru Merhaba hocam. Bir gecede birden fazla teheccüd …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.