Dini Soru / Sorular / Bayrak şiiri özellikleri

Bayrak şiiri özellikleri

Sponsorlu Bağlantılar

Bayrak şiiri özellikleri

Soru

Merhaba arkadaşlar. Bayrak şiiri hakkında bilgi istiyorum. Ödevim için bayrak şiiri özellikleri ve incelemesi lazım. Bana lütfen yardımcı olur musunuz? Teşekkür ederim herkese.

Cevap

Merhaba kardeşim. Bayrak şiiri vatan sevgisini ve bayrak sevgisini ve önemini en iyi anlatan şiirlerimiz dendir. Bu vatanın bağımsızlığını en iyi ifade eden bir şiir örneğidir.

Şiirde bayrak kişileştirilerek “sen” diye seslenilen sevilen (sevgili) bir varlık olarak düşünülmüştür. Seven ise “ben” yani şairin kendisidir. Bu şiir bütünü ile şair ile bayrak (ben- sen) arasındaki derin bağlılık ve sevgi üzerine kurulmuştur. Şiirde zengin hayaller ve çağrışımlar hâkimdir. Bayrak, şiir boyunca değişik varlıklara benzetilmiştir. Bayrak: “mavi göklerin beyaz ve kızıl süsü; kız kardeşimin gelinliği; barışın güvercini; savaşın kartalı; yüksek yerlerde açan çiçek” tir. Bu hayaller tesadüfi değil, şiire hâkim olan “güzelleştirme” ve “yüceltme” duygularına bağlıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Dedikodunun günahı nedir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Abdestte özürlü hükümleri

Sponsorlu Bağlantılar Abdestte özürlü hükümleri Soru Hocam rahatsızlığım nedeniyle gün içinde birçok kez gaz kaçılıyorum …

İmam nikahında boşanma ve tekrar evlenme

Sponsorlu Bağlantılar İmam nikahında boşanma ve tekrar evlenme Soru Merhaba ben(bayan)5 ay önce sözlümden ayrıldım …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.