Dini Soru / Sorular / Bebeğim anne sütü içmek istemiyor

Bebeğim anne sütü içmek istemiyor

Sponsorlu Bağlantılar

Bebeğim anne sütü içmek istemiyor

Soru

Merhaba arkadaşlar. İki aylık bebeğim var ve bebeğim anne sütü içmek istemiyor. Bunun nedeni ne olabilir ne tavsiye edersiniz?

Cevap

Merhabalar, öncelikle bebeğinizi Allah sizlere bağışlasın. bebek için en sağlıklı emme dönemi 2 yaşına kadardır. Eğer bebeğiniz bu dönemde süt emmiyorsa bunun nedenlerini bulmanız araştırmanız gerekiyor. Bu konuda sizlere bazı tavsiyelerim olacak. Yinede emmemeye devam ederse mutlaka çocuk doktoruna görünmenizde fayda olacaktır. Şimdiden çok geçmiş olsun.

Emmediğinde Ne Yapmalı?
Bebeğinizi emzirmediğiniz öğünlerde ise göğsünüzü sağarak sütünüzü boşaltmalısınız. Böylece hem sütünüzün azalmasını hem de süt kanallarınızın tıkanmasını engelleyebilirsiniz.

Reddetmesinin Nedeni Yediklerinizden mi Kaynaklanıyor Olabilir?
Annenin yedikleri, sütü aracılığıyla bebeğe geçer. Dolayısıyla sütün tadını da değiştirir. Örneğin acılı ya da ağır baharatlı yiyecekleri sevmeyen bir annesiniz. Ama bir gün canınız çekti ve bol acılı çiğ köfteye uzaktan bakmaya dayanamadınız. Bayıla bayıla yediğiniz ama çiğ köftenin acısı, sütünüze de geçecektir. O ana kadar acısız anne sütü alan bebeğini, bu yeni tadı sevmeyebilir. Tadından hoşlanmadığı için de emmek istemez. Nazlanabilir ya da reddedebilir. Hatta aynı tadın devam edeceğini sanarak emmemek için günlerce inat edebilir.

Sütünüzün Tadı 5-6 Saate Kadar Değişir
Emmeyi reddetmeden önce, neler yediğinizi düşünün. Bol baharatlı, lahana ve benzeri gibi ağır kokulu yiyecekleri tükettiniz mi? Eğer bu güçlü bir ihtimalse, sütünüzün tadı değişene kadar yani 5-6 saat sonrasına kadar emzirmeyi kesin ve sütünüzü sağın. Tadı değiştikten sonra tekrar emzirmeyi deneyin.

Sütünüzü Sağıp Çay Kaşığıyla Bebeğinize Tattırabilirsiniz
Eğer göğsünüzün ucunu ağzına almayı reddediyorsa, sütünüzü sağıp birkaç çay kaşığı yardımıyla tattırın. Acısız tadı fark eden bebeğiniz muhtemelen anne sütünü alacak ve göğsünüze yaklaştırdığınızda heyecanla emmeye devam edecektir.

Başka Hangi Nedenlerden Dolayı Emmek İstemez?
Herhangi bir hastalıktan dolayı bebeğiniz emmek istemeyebilir. Bebekler çok sık kulak ağrısı çektiklerinden, yutkunurken acı çekerler ve bu nedenle memeyi reddedebilirler.

Burun tıkanıklıkları sebebi ile bebekler emmeye ara vermek isteyebilirler. Emerken nefes alamayan bebekler, ağızdan nefes almak için memeyi bırakmak isterler.

Pamukçuk çıkaran bebeğiniz emerken acı çekeceğinden dolayı emmek istemeyebilir. Ya da diş çıkarıyorsa diş etleri kaşındığından ve acı çektiğinden dolayı emmek istemezler.

Sütünüz azalmışsa veya meme ucunda bir tıkanıklık durumu söz konusu ise, dördüncü aydan itibaren iştahları artan bebekler emmek için sabırsızlanırlar. Yavaş gelen sütü içmek istemeyebilirler.

Ancak bebekler, 2 yıllık emzirme sürecinde emme isteksizliği ya da reddetme davranışı gösteriyorsa, nedeni araştırılmalıdır. Problemi birkaç günde sorunu çözemiyorsanız mutlaka bir uzmana başvurmalısınız.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Dedikodunun günahı nedir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Abdestte özürlü hükümleri

Sponsorlu Bağlantılar Abdestte özürlü hükümleri Soru Hocam rahatsızlığım nedeniyle gün içinde birçok kez gaz kaçılıyorum …

İmam nikahında boşanma ve tekrar evlenme

Sponsorlu Bağlantılar İmam nikahında boşanma ve tekrar evlenme Soru Merhaba ben(bayan)5 ay önce sözlümden ayrıldım …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.