Dini Soru / Sorular / Berzah aleminde zaman kavramı

Berzah aleminde zaman kavramı

Sponsorlu Bağlantılar

Berzah aleminde zaman kavramı

Soru

Berzah aleminde insan sıkılacak mı?

Selamün Aleyküm. Berzah aleminde iyi bir mümin ölürse cennetten bir bahçe olacak deniliyor kabri için. Bu adam kıyamete kadar belki 100 sene belki 1000 sene belki de 10000 sene berzah aleminde duracak bu adam o kadar sene dururken sıkılacak mı? Yani adam bunu bir rüyada gibi bir namaz vakti kadar süre gibi hissedecekmiş diye duymuştum bir yerde bu doğrumu dur? Yani kişi bir uyku süresi veya bir namaz süresi gibi mi hisseder bu uzun süreyi? Ruhlar ayrıca ne yapacak berzah aleminde? Orada yemek yemeyip içmeyecekler ruhları serbest olacak sıkılma olmayacak mı berzah aleminde?

Cevap

Aleykum selam kardeşim kıyamet kopup, ruhlar tekrar diriltilene kadar ölüler berzah aleminde, amellerine göre muamele görecektir. Ya cennetten bir bahçe ya cehennemden bir çukurda kıyametin kopmasını bekleyecekler. Cehennem çukurunda bekleyen için vakit çok fazla uzayacak, cennetten bir bahçede bekleyen kişi asla sıkılmayacak,zaman onun için su gibi hızlı akacaktır.

“Berzah alemindeki yaşayış nasıldır?” sorusunun cevabında Şah Veliyyullah ed-Dehlevî şöyle der:

“Bu âlemde insanların (yani ruhlarının) sayılamayacak kadar çok tabakaları vardır. Fakat bu tabakalar başlıca dört sınıftır.

Birincisi uyanıklık (yakaza) ehli olanlar ki, iyiliklerinden ve kötülüklerinden dolayı iyilik veya azap görecek olan ruhlardır.

İkincisi ise tabiî uyku halinde olup rüya gören, rüya ile ferahlandırılan veya azaplandırılan ruhlardır.

Üçüncüsü behîmî (hayvanî) ve melekî yönleri zayıf olanlardır.

Bunlardan başka bir de fazilet ehli iyi ruhlar vardır ki (dördüncü sınıf olsa gerek) bunlar meleklere karışır, melekî bir hayat sürerler.” (Huccetullahi’l-Bâliğa, Kahire 1355, I/34-36).

Nesefi’nin Bahrü’l-Kelâm’ında şöyle denilmiştir:

“Ruhlar dört guruptur:

Peygamberlerin ruhları ki, cesedinden çıkar, misk ve kâfur gibi güzel kokulu cesedinin şekline girer. Cennette olur. Yer içer fayda­lanır, geceleyin de Arşa asılı kandillerin içinde barınır.

Şehidlerin ruhları ki, cesedlerinden çıkar, Cennette yeşil kuşlar içinde olurlar, yer, içer, faydalanır ve geceleyin Arşa asılı kandiller­in içinde olur.

Müminlerden ehl-i itaat olan ruhlar ki, Cennet etrafında olurlar. Yemez, içmez, faydalanmazlar, fakat Cennete bakmakla istifa­de ederler.

Mü’minlerden ehl-i isyan ruhları ise gökte ve yerde havada olur­lar. Kâfirlerin ruhları ise onlar, Siccinde yerin yedinci katının dibinde siyah kuşlar içindedirler. Cesedleriyle ilişkileri vardır. Güneş gökte iken ışığı yerde olduğu gibi…”

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Kötü söz söylemek günah mı

Sponsorlu Bağlantılar Kötü söz söylemek günah mı Soru Dinimize göre bir kişinin kötü söz söylemesi …

Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır

Sponsorlu Bağlantılar Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır Soru Merhaba hocam. Bir gecede birden fazla teheccüd …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.