Dini Soru / Sorular / Bir cemaate bağlanmak gerekir mi

Bir cemaate bağlanmak gerekir mi

Sponsorlu Bağlantılar

Bir cemaate bağlanmak gerekir mi

Soru

Selamun aleyküm efendim birkaç sorum olacaktı.
1-Ben şehir dışında üniversite okuyordum. Burs alıyordum vakıflardan. Vakıf sene başından diğer sene başına kadar sadece geçtiğime dair öğrenci belgesi istiyordu. Ben okulu yarıda bıraktım. Daha sonra bursu sene sonuna kadar almaya devam ettim . İçime sinmedi sormak istedim. Ben aldığım vakıflara sadece sene başında irtibata geçip kontrol ediyorlardı bir sene boyunca burs veriyorlardı sistemleri böyle. Acaba aldığım bursların hükmü nedir ne yapamam gerekiyor. Daha sonra aldığım miktar kadar onların niyetine ihtiyaç sahibine veriyim mi?

2-Diğer sorum efendim ben çalıştığım yerden kendi isteğimle ayrıldım. ama soranlara çıkardılar böyle böyle dediler dedim. ama çıkarmadılar ve öyle demediler. O kişilere iftira etmiş oluyor muyum. O kişileri çoğu tanımıyor sadece abim tanıyor.Benim amacım sadece bana kızmasınlar diye o kişilere iftira atmak değildi kesinlikle.

3-Birde efendim herhangi bir cemaate tarikata girmek mecburi mi ? Girmeden bağlanmadan bir yere cennete giremez miyim. İçim rahatsız ve huzursuz güzel işler yaparak büyüklerin evradını kendimiz okusak ve salih bir grup içinde olsak yetmez mi?

Cevap

Aleykum selam kardeşim. Burs ve benzeri yardımların helal sayılması için o kurumların belirlemiş olduğu kurallar ve haklar nasılsa o şekilde uyulması gereklidir. İçinizin rahat olması için onlara konuyu açmanız ve sormanız en doğrusu olur.

İkinci sorun ise; müslüman dürüst olmalıdır. Bazen dürüst olmanın bir bedeli olsa bile yalan konuşmamalıdır. Bu caiz değildir. Velev ki o kimseleri tanımıyor olsalar bile bu caiz olmaz.

Herhangi bir cemaat veya tarikata bağlanma mecburiyeti yoktur elbette. Eğer çok güvenilir ve çok iyi bilinen bir topluluğun içerisine girersen bu senin için çok daha kolay ve hayırlı olur inşaallah. Allah yardımcın olsun Allah’a emanet ol kardeşim.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Dedikodunun günahı nedir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Abdestte özürlü hükümleri

Sponsorlu Bağlantılar Abdestte özürlü hükümleri Soru Hocam rahatsızlığım nedeniyle gün içinde birçok kez gaz kaçılıyorum …

İmam nikahında boşanma ve tekrar evlenme

Sponsorlu Bağlantılar İmam nikahında boşanma ve tekrar evlenme Soru Merhaba ben(bayan)5 ay önce sözlümden ayrıldım …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.