Dini Soru / Sorular / Bir insanı beğenmemek günah mı

Bir insanı beğenmemek günah mı

Sponsorlu Bağlantılar

Bir insanı beğenmemek günah mı

Soru

Merhabalar,
Bir insanı beğenmemek günah mı? Ailemin bana bulduğu bir kısmete güzel değil dedim. sonra aklıma takıldı araştırdım. bu şekilde beğenmemek çirkin demek Allah’ın yaradılışını beğenmemektir yazıyor. o halde kimseye beğenmedim diyemez miyim ?kendi fikirlerimizi söylersek günah mı işleriz. bence bu çok güzel değil desek Allah’ın yaradılışına mı demiş oluruz.
Allah’a emanet olun.

Cevap

Merhabalar. Evlilikte beğenmek esastır. Kalbin ve gönlün birbirlerinden hoşnut olmaları ve birbirlerini beğenmeleri islamda teşvik edilmiştir. Bu manada demek kalbim ısınmadı istemiyorum demek anlamındadır yoksa bu kişiyi hakir ve çirkin görmek anlamında değildir. Allah’ın yarattıklarına çirkin demek elbette caiz değildir. Kimisini kimisinden farklı özellik ve güzelliklerde yaratan Allah bir hikmet ile var etmiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan İnternetten altın alıp satmak caiz mi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

İnternetten altın alıp satmak caiz mi

Sponsorlu Bağlantılar İnternetten altın alıp satmak caiz mi Soru Selamün Aleyküm. hocam katılım bankası hesabında …

Yemin bozmak günah mıdır

Sponsorlu Bağlantılar Yemin bozmak günah mıdır Soru Su gunahi islemeyecegim diye yemin ettim ama bozmak …

3 Yorumlar

  1. Ben fikrimi söyleyeyim.Tabi ki hakaret değil de beğenmemen normal.Gelen talibi geri çevirebilirsin.Sonuçta belki koca bir ömür geçireceksin.

  2. Merhaba herkese evet ben nişanlıma ısınamadım bir ay sonra nişanı attım bu günahmıdır ?yani evlenipde kendimi üzmek dahamı iyi olrdu bilmiyorum

    • Merhaba. En doğrusu nişanlanmadan önce iyice düşünmek ve öyle bir karar vermektir. Yinede bu evlilik durumu olmadığı için daha sonra sorun yaşamaktansa bitirmek daha doğru olur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.