Dini Soru / Sorular / Bireyin ailesine karşı sorumlulukları nelerdir

Bireyin ailesine karşı sorumlulukları nelerdir

Sponsorlu Bağlantılar

Bireyin ailesine karşı sorumlulukları nelerdir

Soru

Selamun aleykum hocam. Ailesine karşı bir kimsenin görevleri ve Bireyin ailesine karşı sorumlulukları nelerdir?

Cevap

Aile bireyleri anne, baba ve kardeşlerden meydana gelir. Bu daire genişleyebilir meselan dede ve nine ve benzeri eklenebilir. Aile içerisinde yaşayan her fert mutlaka sorumluluk sahibi olmalı ve üzerine düşen görevleri yerine getirmelidir. Herkes üzerine düşeni yaptıktan sonra o ailede huzur olur rahmet olur ve bereket olur. Bir kaç madde ile aile bireylerinin görevlerini açıklayalım.

Âile reisinin görevleri:

Aile reisinin en önemi sorumluluğu, helâl rızık temini içi çalışmaktır. Giyim kuşam ve her türlü maddî ve manevî ihtiyaçları gidermek, hanımı ile güzel geçinmek, onu himaye etmek, onu başka bir kadınla aldatmamak, yediğinden yedirip giydiğinden giydirmek ve onun nafakasını tedârik ederek kendisine sadâkatten ayrılmamaktır.

Hadis-i Şerif : “Bir müslüman, sevâbını Allah’tan ümid ederek âilesine infak ederse (harcarsa) bu, onun için sadaka olur.” (Müttefekun aleyh: Sahîh-i Buhârî ve Müslim)

Başka bir Hadis-i Şerif’te Resûlullah (sav) ; “Kadınlara ancak iyi huylu olanlar ikram eder, kötü huylu olanlarda, ihânet eder.” Buyurmuşlardır.

Kadının görevleri:

Âilede ikinci sorumlu ise evin hanımıdır. Hatta, evin iç işlerinden birinci derecede kadın sorumludur. Üstün meziyet ve yeteneği ile çocukların edeb ve disiplininden, hayâta hazırlanmalarından sorumlu olan kişi evin hâtunudur. Külrür ve medeniyet seviyesi yüksek olan toplumlarda en büyük pay kadınındır. Çünkü kadın yalnızca çocuk değil, aynı zamanda toplumu da doğurur.

Kadının başlıca vazifelerinden birisi de, beyi’nin meşru emirlerini tutmak, onun nâmusunu, haysiyetini koruyup haline kanaat etmek, israftan kaçınmak, beyinin hoşlanmadığı kişileri eve izinsiz almamaktır.

Kadının eşine olan itaatinin sebebi ; şiddet, zorbalık, servet beklentisi ve cinsiyetinden değil, Allah rızasını kazanmak için olmalıdır.

Hadis-i Şerif : “Resûlullah (sav) buyurdular ki, “Hangi kadın, kocası kendisinden razı olarak vefat ederse, cennete girer.” (Tirmizî, Rada : 1)

Çocukların görevleri:

Çocukların en önemli görevleri, anne ve babalarına hürmet ve itaat etmektir.

Yine kendilerinin her türlü ihtiyaçlarını karşılamak için, zorluklara göğüs geren, fedâkâr anne ve babaya teşekkür edip hürmette kusur etmemeleri, onların meşru emir ve isteklerini yerine getirme zorunlulukları vardır.

Onların ihtiyaçları oduğunda yardımlarına koşmayan bir çocuk, hayırlı evlat olma şerefinden mahrum kalır, Allâhü Teâlâ’nın azabına layık olur.

Babalar hürmette, analar yardımda önce gelir. Ananın hakkı babaya nazaran iki katıdır…

Hadis-i Şerif : Peygamberimiz (sav) şöyle buyurmuşlardır ; “Cennet anaların ayakları altındadır.” (Sünen-i Tirmizî , Kitab-ı Birr)

Çocuklar aile bütçesini zorlayacak istek ve temennilerde bulunmamalı, kardeşler arasında geçimsizlik, çekememezlik olmamalı, maddî menfaat yüzünden birbirine düşman kesilen kardeşler, iyi ruhlu kimseler sayılmaya layık olamazlar. Birbirlerine tutkun olan kardeşler, hayatta dâima muvaffak olurlar..

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Dedikodunun günahı nedir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Abdestte özürlü hükümleri

Sponsorlu Bağlantılar Abdestte özürlü hükümleri Soru Hocam rahatsızlığım nedeniyle gün içinde birçok kez gaz kaçılıyorum …

İmam nikahında boşanma ve tekrar evlenme

Sponsorlu Bağlantılar İmam nikahında boşanma ve tekrar evlenme Soru Merhaba ben(bayan)5 ay önce sözlümden ayrıldım …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.