Dini Soru / İlim-Bilgi-Nasihat / Borç duaları

Borç duaları

Sponsorlu Bağlantılar

Borçlar yüzünden insanların bunalımlar geçirdiği ve hatta intiharlara bile giriştikleri gün geçmiyor ki duyduğumuz olaylardır. Borçlar bazen insanın hayatını allak bullak eden alt üst eden durumlara dönişmektedir. Elbette kişide olabilecek hatalar düzeltilmeli tedbirleri alınmalıdır. Bu tedbirler ile birlikte Allah’ın izniyle bu duaları ederek göreceklerdir ki çok kısa bir zamanda hiç ummadıkları yerlerden Allah’u teala onları rızıklandıracak ve borç sıkıntısından onları kurtaracaktır.

Dua bereket ve rahmettir. Allah dua edenlere sonsuz ve hesapsız rızıklar verir. Yapılması gereken öncelikle bereketin gitmesine sebep olan kötü huyların terkedilmesidir. Daha sonra maddi çarelere başvurulmalıdır.

Bu tedbirlerden sonra bu duaları ihlasla okuyanların inşaallah elleri boş çevrilmeyecektir. Sadece borçlarını ödemekle kalmayacak aynı zamanda Allah’ın izniyle zenginlik kapıları da açılacaktır.

Borç ödeme duaları

“Allahümme inni euzü bike minel hemmi vel hazeni ve euzü bike minel aczi vel keseli. Ve euzü bike minel cübni vel buhli. Ve euzü bike min galebetid deyni ve gahrir ricali.”

Meali:
“Allah’ım! üzüntü ve kederden dolayı sana sığınırım. Acizlikten ve tembellikten dolayı sana sığınırım. Korkaklıktan ve cimrilikten dolayı sana sığınırım. Borç altına girmekten, düşmanlarımın üstünlüğünden sana sığınırım.” Bu duayı sabah ve akşam okuyanların dağ gibi borcu olsa, Allah’ın izniyle hepsini ödeyebileceği bir sebep hasıl olur.
“Allahümmekfini bihalalike an haramike ve ağnini bifadlike ammen sivake.” Meali, “Haramına karşı bizi helal kıldığınla yetindir. Allah’ım Senden başkasına beni muhtaç etme.” Bu dua borcu olanlara borcunu ödeyebilmesi için yardımcı olacaktır.

“Hasbiyellahu la ilahe illa hüve aleyhi tevekkeltü ve hüve rabbül arşil azimi.” Meali, “Allah bana yeter; O’ndan başka ilah yoktur. O’na tevekkül ettim; Allah büyük arşın Rabbidir.” Bu duayı borcu olan kişiler sabah ve akşam 7 defa okursa, borçtan kurtulur ve kendisini üzen her şeyden kurtulur.

Borçlu olan kişiler her gece 1 defa Vakıa suresini okumalıdır. Bunu okumayı alışkanlık haline getiren kişiler, fakirlikten kurtulur, tüm borçlarını ödeyebilecek duruma gelir ve zengin olurlar. Bundan sonra fakirlik yüzü görmezler.
“Allahümme ya Ganiyyü ya hamidü ya mübdiu ya muidü ya rahimü ya vedüd! Eğnini bihalalike an haramike bi fazlike ammen sivake.” Meali, “Ey zengin olan, ey yoktan var eden, bütün hamdler kendisine ait olan, ey dostlarına acıyan, onları çok seven Allah’ım! Beni helalinle karşılatır, harama düşürme, kereminle Senden başka kimseye muhtaç etme.” Bu duayı 70 defa okuyan kişi borçlarından kurtulur, zengin olur. Cuma vaktinden sonra 100 defa okuyan zengin olur.

“La ilahe illallah ül halim ül kerim. Sübhanallahi Rabb-il ars il azim. Elhamdülillahi Rabbil alemin. Eselüke mucibati rahmetike ve azaimi magfiretike vel ganimete min külli birrin vesselamete min külli ismin lateda li zenben illa gafertehü vela hemmen illa ferectehü vela haceten leke fiha ridan illa kadayteha ya Erhamerrahimin.” Çok borcu olan kişiler abdest alarak, iki rekat namaz kılmalıdır. İlk rekatta Fatiha suresinden sonra 3 defa Ayetel Kürsi, diğer rekatta Fatiha suresi, 1 defa İhlas suresi ve 1 defa Muavvizeteyn okunur.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Nasip Duası başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Nasip Duası

Sponsorlu Bağlantılar Nasip duası, insanların çokça istediği ama bir türlü olmadığı bazı işlerinin olması için …

Cünüpken Oruç Tutulurmu

Sponsorlu Bağlantılar Cünüp iken oruç tutulabilir ancak bu cünüp olma şekline bağlıdır. Eğer uykusunda ihtilam …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.