Dini Soru / Sorular / Boşadım demekle nikah düşer mi

Boşadım demekle nikah düşer mi

Sponsorlu Bağlantılar

Boşadım demekle nikah düşer mi

Soru

Selamun aleykum hocam size bir sorum var. Ben bazı nedenlerden dolayı eşimden ayrı kaldım ve başkalarına da eşimi boşadım veya sorduklarında boşadım boşayacağım diyordum ama eşime hiç söylemedim bunu bu boşanma nedeni midir?

Cevap

Aleykum selam. Boşadığınızı eşinize söylemeniz şart değildir ve bu sözler için şahitlere de gerek yoktur. Size durumunuzu soranlara geçmiş için boşadım veya boşayacağım demek talakı düşürmez. Bu tür sözler kinayeli sözlerden sayılır. Ancak bu konuda hanefi mezhebi çok daha hassastır. Eğer ki boşama niyeti ile söylerseniz o zaman her söylemenizde bir talak gitmiş olur. En doğrusu size yakın bir müftülüğe giderek aklınızda hiç bir şekilde soru işareti bırakmamanızı tavsiye ederim.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Kötü söz söylemek günah mı

Sponsorlu Bağlantılar Kötü söz söylemek günah mı Soru Dinimize göre bir kişinin kötü söz söylemesi …

Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır

Sponsorlu Bağlantılar Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır Soru Merhaba hocam. Bir gecede birden fazla teheccüd …

Bir yorum

  1. Soru

    Hocam eşim afedersiniz cinsi münasebetten sonra Espri yapmak adına seninle isim bitti dedi guldu. Hani türk filmlerinde kötü adamlar kızı iğfal edip bırakırlar ya o manada, hocam talakta şaka olmaz çok korktum eşim ben bosar miyim şaka yaptım diyo ama bişey olmuş mudur?

    Hocam affınıza sığınıyorum. Böyle bir soru sormak istemezdim hiç. Benim bey pek akilsiz. Geçen gün çok çok afedersiniz munasebetten sonra aramızda bir problem yokken espri yapacağı tuttu. Eski yesil cam filmlerinde kızı iğfal edip seninle isim bitti derler ya bana seninle isim bitti deyip güldü. Boşamak için demedi elbette ama geçen dinlediğim bi sohbette şaka olmaz bu işlerde diyodu. Adamı evden atıcam sinirimden bişey olmuş mudur?

    Cevap

    Bu sözleri söylemek ahlaki açıdan doğru değildir. Boşama niyeti ile söylenmedikçe talak gitmez, boşanma olmaz..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.