Dini Soru / Sorular / Büyü nasıl başladı

Büyü nasıl başladı

Sponsorlu Bağlantılar

Büyü nasıl başladı

Soru

Sihir (büyü) kimler tarafından insana öğretilmistir benim duyduğum kadarıyla Hz Süleyman zamanında melekler tarafından insanlara Süleyman peygambere yardım etmeleri için öğretilmistir sonra yolundan sapmıştır. Bir çok belli belirsiz hikayeler var cinler tarafından melekler tarafından şeytan tarafından bunun gerçeği nedir?

Cevap

Selamun aleykum kardeşim. Bu konuda bizlere gelen en sağlam bilgi kuranı kerimde geçen Harut ile Marut isimli iki melek ile ilgilidir. Bu iki melekle ilgili geçen bir çok rivayette sahih değildir. İlk bu iki melek tarafından bir imtihan vesilesi olması açısından öğretildiği bu ayeti kerimede anlatılmaktadır. Sağlam bilgiler olarak aktarılanlar dışında iman açısından sorumlu değiliz.

– Harut-Marut konusu Kur’an’da şöyle geçiyor:

“Tuttular, Süleyman’ın hükümranlığı hakkında şeytanların uydurdukları sözlere tâbi oldular. Halbuki Süleyman küfre gitmemişti. Fakat asıl o şeytanlar küfre gittiler. Halka sihri ve Babil’de Hârut ve Mârut adlı iki meleğe indirilen şeyleri öğretiyorlardı. Oysa o ikisi: “Biz sırf imtihan için gönderildik, sakın kâfir olma!” demedikçe hiç kimseye sihir öğretmezlerdi. İşte bunlardan koca ile karısının arasını açacak şeyler öğreniyorlardı. Fakat Allah’ın izni olmadıkça onlar bununla hiç kimseye zarar veremezlerdi. Onlar kendilerine zarar getirip fayda vermeyen şeyler öğreniyorlardı. Büyüye müşteri olan kimsenin âhiretten nasibi olmadığını pek iyi biliyorlardı. Karşılığında kendi varlıklarını sattıkları şey ne kötü! Keşke bunu anlasalardı!” (Bakara, 2/102)

Özellikle tefsir kitapları Hârût ve Mârût’un kişiliklerine dair İsrâiliyat’a dayanan pek çok rivayet aktarır. Ancak müfessirlerin çoğu bu rivayetlerin asılsız olduğunu kabul etmektedir. Muhaddisler de Hârût ve Mârût’la ilgili hadisleri tahlil edip aynı sonuca ulaşmışlardır. (bk. TDV İslam Ansiklopedisi, Harut Marut md.)

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Kötü söz söylemek günah mı

Sponsorlu Bağlantılar Kötü söz söylemek günah mı Soru Dinimize göre bir kişinin kötü söz söylemesi …

Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır

Sponsorlu Bağlantılar Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır Soru Merhaba hocam. Bir gecede birden fazla teheccüd …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.