Dini Soru / Sorular / Cami süslemek caiz mi

Cami süslemek caiz mi

Sponsorlu Bağlantılar

Cami süslemek caiz mi

Soru

Cami şekilleri neden böyle?

Sayın yetkili Diyanet İşleri’ne yazdığım yazı aşağıdadır. Kendileri bu konuda yetkileri olmadığını söyledi. Aynı yazıyı size yolluyorum. Kim cevap verebilir buna bu ülkede?
O her cuma gittiğimiz camilerde insanlar zor yer buluyor. Sürekli yeni cami ekliyoruz para topluyoruz ama yetmiyor. O koca boş kubbeleri ve süsleri yapıp israf ediliyor ve kimse sesini çıkarmıyor. Neden farklı bir cami şekli yapıp alanı verimli kullanmıyorsunuz. Siz okumuş akıllı insanlarsınız bu israfı neden derhal bitirmeyip aynı şekilde camileri yapmaya devam ediyorsunuz? Gavur gelmiş dibimizde tepemize bomba yağdırırken biz süsle püsle uğraşıyoruz. Birde bizden para toplanıyor bunlar için. Hz. Peygamber gelip görse ne der bize düşünün? O israfların hiçbiri İslam’da şart olan şeyler değil. Bunun bir mantıklı izahını biri yapsın bana çok teşekkür ederim ona.

Cevap

Selamun aleykum kardeşim. Çok önemli bir noktaya işaret etmişsiniz Allah sizden razı olsun. Ancak bizlerde bu konuda bir yetkili değiliz ama sizin gibi yanlışları dile getirmek ve kardeşlerimizi uyarmakla mükellefiz. Camilerin imar edilmesi ve amacına uygun bir şekilde kullanılması müminler için çok büyük bir mükafata vesiledir. Cenabı hak kuranı kerimde şöyle buyurmaktadır:

Kur’an-ı Kerim “Camileri ancak Allah’a ve ahiret gününe inanlar mamur ederler.” (Tevbe, 9/18)

Hz. Peygamber (asm)’in mescidi sade idi. Basit kerpiç duvarlar, üzeri hurma lifleriyle örtülü idi. Süslü camiler yapmak peygamberî örneğe aykırıdır.

Oysa o zaman bundan başkasını yapma imkánı yoktu. Acilen yapılabilen bundan ibaretti. Hz. Peygamber (asm) mescidini öyle yapmakla beraber, daha mükemmelini ve süslüsünü yapmayı yasaklamamıştı. O zaman evler de böyleydi, ama şimdi kimse evlerin mükemmelliğini tartışmıyor.

Bir hadisi şerifte, “camileri süslemenin kıyametin yaklaştığını gösteren işaretlerden olduğu” (bk. Müsned, 3/134) söyleniyordu.

Mescidde namaza duranların görebileceği yerleri süslemek, yaldızlamak ve çeşitli tablolar asmak mekruhtur.

Cami için toplanan paraların, süslemeler yerine cemaate ve çocuklarına hakikatleri öğretmede kullanılması daha iyidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Yemin bozmak günah mıdır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

İnternetten altın alıp satmak caiz mi

Sponsorlu Bağlantılar İnternetten altın alıp satmak caiz mi Soru Selamün Aleyküm. hocam katılım bankası hesabında …

Yemin bozmak günah mıdır

Sponsorlu Bağlantılar Yemin bozmak günah mıdır Soru Su gunahi islemeyecegim diye yemin ettim ama bozmak …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.