Dini Soru / Sorular / Çaresizim yardım edin

Çaresizim yardım edin

Sponsorlu Bağlantılar

Çaresizim yardım edin

Soru

Öncelikle selamun aleyküm hocam yazdıklarım biraz uzun olacak ama ahiretimi ilgilendiren bir mevzu o yüzden ayrıntılı yazmak istiyorum en ufak bir yanlıs söz yazarsam Allah simdiden affetsin. Hocam ben 20 yasındayım ve 19 yasına kadar bosuna yaşamıs bir insanım din anlamında boşuna yaşamısım yani gusül abdestini bilmezdim o yaşıma kadar tabi bu süre içerisinde bilmeyerek lafın nereye gittigini bilmeden küfre girecek çok söz söylemişim kendimi bir anda namaz kılarken buldum dinimin farkına az çok varmıstım artık din anlamında küfrün ne oldugunu bilmezdim küfre girende kafir oluyormus kişi tekrar islama dönmek için kelime-i şehadet veya kelime-i tevhid getirmeliymiş yalnız bu sözün kabul olması içinde bildigim kadarıyla 7 şart var tam kalpten söylemek gibi mesela bunlardan birtanesi… yalnız ben bu 7 şartı biraraya getiremiyorum, tabi bunları biraraya getiremeye getiremeye 5-6 ay falan gecti haliyle namazda kılamadım bu kadar süre namaz kılmadıgım dinime yakın olmadıgım her an her saniye aleyhime işledi dünyaya daha çok baglandım sankı oo kadar ezan okundu hicbirine gidemedim halada gidemiyorum.

Tabi kelimei şehadet ve kelimei tevhidi getirsem bu seferde tövbe etmem gerekıyo küfre giren sözlerime yalnız tövbe ederken bile sanki tam kalpten söyleyemıyorum ve söyledigimi bir süre sonra unutuyorum ya eksik söylediysem ya yanlış söylediysem diye aradan bu kadar süre bu kadar ay gecti bunları yazarken bile hala aynı vaziytteyim degişen hicbirsey yok namaz kılsam kıldıgım namazın kabul olmayacagı düsünceside var bir yerde hatamı yapıyorum bilmiyorum ama bu durumdan çok rahatsızım artık aklımdan bir an bile olsun çıkmıyo bu durum ve ne yapacagımı bilmiyorum ben kelimei tevhidi daha rahat söylüyorum lâ ilâhe illallah Muhammeden resulullah diye ama dünde ögrendimki kelimei şehadet ve kelimei tevhidin söyleniş bakımlarından mezhepleride varmıs ben hanefi mezhebiyim bazı yerlerde Muhammedur yazıyo bazı yerlerde illallâh yazıyor benim bunlara dilim dönmüyo yani yukarda yazdıgım hemen üstteki kelimei tevhid söyleniş bakımından benim dahada kolayıma gelıyor ama ü harflerini yumusak â ları çıkardıgımdada yanlış bir anlam oraya cıkarda söyledigim kabul olmaz diye düsünüyorum yani ne yapacagımı bilmiyorum çaresizim önerilerinizi beklıyorum.

Cevap

Aleykum selam kardeşim. Mezheplere göre kelime-i şehadetin mezhepler arasında bir ihtilafı yoktur. Sadece tehiyatta hanefilerde abduhu kelimesi ayrıca eklenerek okunur o kadar. Hangi şekliyle kelime-i şehadet getirilirse getirilirsin farketmez. Siz kendinize bunu vesvese edinmişsiniz bunları kafanıza takmayın önemsemeyin. Vesvese önemsendikçe artar ve büyür. Sizin küfre girme gibi bir sorununuz yok kesinlikle. Sizin vesvese sorununuz var. Yok şöyle yok böyle olur mu gibi şeyleri düşünmeyin. Size yakın bir ilim sahibi birisine gidin ve sorununuzu iyice anlatın. Çok basit ama kafanızda çok büyük olan bu sorunun en uygun çözümü böyle çözülebileceğe benziyor. Allah’a emanet olun.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Ölümden korkuyorum ne yapmalıyım başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Ölümden korkuyorum ne yapmalıyım

Sponsorlu Bağlantılar Ölümden korkuyorum ne yapmalıyım Soru Hocam belki çok saçma olacak ama namazlarımı kılmaya …

Kedi öldürmenin günahı nedir

Sponsorlu Bağlantılar Kedi öldürmenin günahı nedir Soru Selamun aleykum hocam. Kedi öldürmenin günahı hakkında bilgi …

Bir yorum

  1. Kardeş sen önceki yaptıklarına pişman olmuşsun tövbe et namazlarına devam et.Namazını terk etme ALLAH tövbe eden kulunu sever. Sakın ümitsizliğe kapılma.Tevbe edip bir daha günah işlemeyen, Allahü teâlânın sevdiği kul olur.
    Kur’an-ı kerimde de mealen, (Allah, tevbe edenleri sever) buyuruluyor. (Bekara 222)
    Umutsuz olma namazlarına daha çok sarıl bolbol salavat getir Kuran oku şeytanın vesveselerine (sen affolmazsın sen çok günahkarsın namaz kılma vb) sözlerine kulak verme.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.