Dini Soru / Sorular / Cehennem ebedidir

Cehennem ebedidir

Sponsorlu Bağlantılar

Cehennem ebedidir

Soru

Cehennem ebedidir ve Cehennemin külü kalacak cümleleri zıdd bir fikre getirir.
Böyük lütf ve memnuniyyetle cevabınızı isterdim

Cevap

Cehennem ebedidir. Günahkar olan bazı müminler cehenneme gireceklerdir ve Allah dilediği vakit onları oradan çıkaracak ve ve üzerlerinde ki cehennem izlerini temizleyecektir. Şüphesi Allah buna kadirdir. Birinci ve ikinci hadisimiz bu konuya işaret etmektedir. Üçüncü hadis ise bunu daha geniş bir anlamda ifade buyurmaktadır.

1- Ebu Said’den: Resulullah (sav) buyurdular ki:

“Hakkıyla cehennemlik olan cehennemlikler var ya, onlar cehennemde ne ölürler ne de yaşarlar. Lakin günahları -yahut hataları denmiştir- sebebiyle ateşe duçar olan bir kısım kimseler vardır ki, ateş onları tamamen öldürür. Yanıp kömür olduktan sonra, kendilerine şefaat edilme izni verilir. Böylece grup grup getirilirler ve cennet nehirlerine dağıtılırlar. Sonra: “Ey cennet ehli! Bunların üzerlerine su dökün” denilir. Bunlar, sel yatağında biten bir ot gibi yeniden biterler.”[Müslim, İman 306, (185)]

2- Ebu Saîd el-Hudrî Radıyallahü anh’den Resulullah Aleyhis-selâm’ın şöyle buyurduğunu rivayet ediyor:

“Cennet ehli cennete cehennem ehli de cehenneme girer. Allah Teala:

‘Kalbinde bir hardal tanesi ağırlığında iman olanı (ce­hennemden) çıkarın.’

diye buyurur. Bunlar kararmış vaziyette çıkarlar, Haya veya Hayat -burada imam Malik şüpheye düşmüş­tür- nehrine atılırlar. Selin kıyısındaki tanenin bitmesi gibi onlar da bu nehirde biterler. O tanenin nasıl sarı ve kıvrak bir şekilde bit­tiğini görmediniz mi?”(Buharî: iman: 15)

Şu hadisi şerif sonradan cennete girenlerin nasıl Allah tarafından temizlenecekleri bildirilmektedir:

Suveyd ibnu Saîd, Hafs ibnu Meysere’den, o Zeyd ibnu Es-lem’den, o Ata ibnu Yesar’dan, o da Ebu Saîd el- Hudrî’den rivayet eder ki: …

… Sonra Yüce Allah: ‘Tekrar gi­din, kalbinde bir dinarın yarısı ağırlığında hayır bulduklarınızı çıkarın.’ diye buyurur. Kalabalık bir topluluk daha çıkarırlar. Son­ra:

‘Ey Rabb’imiz, orada iyilik sahibi hiçbir kimse bırakmadık.’ derler. Ebu Saîd Radıyallahü Anh dedi ki; Eğer siz beni bu hadis hususunda doğrulamıyorsanız, isterseniz şu ayeti okuyun:”

“Allah bir zerre ağırlığınca bile zulmetmez, eğer iyilik olursa onu kat kat yapar ve kendi, katından büyük bir karşılık verir.” Allah Azze ve Celle bütün bunlardan sonra:

‘Melekler şefaat etti, peygamberler şefaat etti, mü’minler şefaat etti, sadece rahmet edicilerin en merhametlisinin şefaati kaldı.’ diye buyurur. Bundan sonra cehen­nemden bir avuç (Kabza) alır, oradan hiç hayır nedir bilmeyen bir topluluk çıkarır. Bunlar kömürleşmiş bir haldedirler. Bunları cen­netin girişlerinde bir nehire atar. O nehire ‘hayat nehri’ denilmek­tedir. Selin getirdiği yığındaki tanenin çıkması gibi oradan çıkarlar. Görmez misiniz, taşın veya ağacın güneş yönüne gelen tarafı hafif sararmış ve yeşilimsi olarak görünür. Gölge tarafına gelen kısmı ise beyaz olur. Oradakiler:

‘Ey Allah’ın Resulü, sen âdeta, sahrada çobanlık yapmış gibisin.’ dediler. (yani sahra ahalisi gibi her şeyi gayet güzel örneklendirerek ve sahradaki benzerleri ile açıklayarak anlatıyordu) Resulullah Aley-hisselâm sözüne şöyle devam etti:

‘İnci gibi çıkarlar. Boyunlarında mühürler vardır. Cennet ehli onları tanır. Bunlar Allah’ın azadlılarıdır, işledikleri bir amel olmaksızın, önden gönderdikleri bir hayır bulunmaksızın Allah onları cennete koymuştur.’ Sonra Cenab-ı Allah onlara:

‘Cennete girin, gördükleriniz sizindir.’ diye buyurur. Onlar: ‘Ey Rabb’imiz, alemlerden kimseye vermedikleri­ni bize verdin’ derler. ‘Size Benim katımda bundan daha üstünü vardır’ denilir. Onlar: ‘Ey Rabb’imiz, bundan daha üstün ne olabilir?’ derler. Yüce Allah: ‘Rızam, artık bundan sonra Ben ebediyen size kızmam.’ diye buyurur.”(Müslim, İman, 302)

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Kötü söz söylemek günah mı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Kötü söz söylemek günah mı

Sponsorlu Bağlantılar Kötü söz söylemek günah mı Soru Dinimize göre bir kişinin kötü söz söylemesi …

Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır

Sponsorlu Bağlantılar Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır Soru Merhaba hocam. Bir gecede birden fazla teheccüd …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.